Αυτό δήλωσε ο Υπουργός μας των Οικονομικών κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, δηλώνοντας ότι συμφέρει τις ελληνικές τράπεζες και τα ασφαλιστικά μας ταμεία να συμμετέχουν στο Μηχανισμό για την εθελοντική ανταλλαγή ομολόγων, το PSI: “Έχουμε τις πιο στέρεες τράπεζες που υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη. Σε καμία άλλη χώρα οι τράπεζες αυτή τη στιγμή δεν έχουν “καβάντζα” 30 δισ. ευρώ”, είπε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, τονίζοντας όμως ότι οι τράπεζες πρέπει να προχωρήσουν στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, ακόμη και αν αυτή είναι μια απόφαση ενοχλητική για τους μετόχους. Την κυβέρνηση όμως, διευκρίνισε, την ενδιαφέρουν οι τράπεζες και οι καταθέτες και όχι οι μεγαλομέτοχοι…
Εν τω μεταξύ τεταμένη είναι η κατάσταση στην Ευρωζώνη μετά το τελευταίο «σφυροκόπημα» των αγορών σε Ισπανία και Ιταλία. Τα spreads των δύο χωρών σημείωσαν ανησυχητική άνοδο (ρεκόρ 14ετίας) ενώ οι ηγέτες τους έχουν ξεκινήσει μπαράζ κυβερνητικών συνομιλιών ενόψει αλλαγών στις οικονομίες των χωρών τους προς καθησυχασμό των αγορών. Βεβαία, σε ομιλία του στην ιταλική βουλή, ο πρωθυπουργός Σίλβιο Μπερλουσκόνι τόνισε ότι παρά την οικονομική κρίση, τα θεμελιώδη στοιχεία της ιταλικής οικονομίας είναι υγιή και αξιόπιστα. Ο κ. Μπερλουσκόνι υποσχέθηκε επίσης ανοικτό διάλογο με τους κοινωνικούς εταίρους, για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος, την εφαρμογή των έκτακτων οικονομικών μέτρων, τον ρόλο των τραπεζών και την χρηματοδότηση των επιχειρήσεων και τις σχέσεις εργοδοτών-εργαζομένων. Η υπουργός Οικονομίας της Ισπανίας Ελένα Σαλγάδο από την άλλη, δήλωσε ότι “ο πρωταρχικός λόγος για αυτές τις εντάσεις στις αγορές (είναι) η κατάσταση στις ΗΠΑ” όπου δύσκολα επετεύχθη μία συμφωνία για το χρέος, “αλλά αυτές οι συνθήκες έχουν οξύνει την ένταση που υπήρχε ήδη στην αγορά” από το σχέδιο διάσωσης της Ελλάδας, πρόσθεσε.
Επαναλαμβάνομαι, αλλά, τι να κάνω; Εν προκειμένω το αοριστόλογο “Λέγε με Θανάση” αντικαθίσταται απ’ το πιο συγκεκριμμένο “Λέγε με Βαγγέλη” χαχαχα