Από την “Κυριακάτικη Δημοκρατία”. Στην Αγγλία, 350 κριτικοί γευσιγνώστες των μεγαλυτέρων καταστημάτων της Αγγλίας, Harrots, Selfriges, Fortnum & Mason κ.ά. γεύτηκαν διαφορετικά τρόφιμα, χωρίς ετικέτα, από 8.807 παγκόσμιες εταιρείες. Διάλεξαν, 1.000 που ξεχώρισαν και βράβευσαν 132 Εταιρείες. Κανένας δεν πίστευε ότι πάνω από το 10% των βραβευθέντων Εταιρειών, οι 13, ήταν Ελληνικές! Βραβεύτηκαν 132 Ελληνικά προϊόντα μεταξύ των οποίων ήταν έντεκα ελαιόλαδα, πέντε μέλια, τέσσερα πρόβεια τυριά, επτά ελιές, σάλτσες και μια μαρμελάδα!
Η σκέψη μας αμέσως πήγε στους ασυγχώρητους Έλληνες Πολιτικούς των τελευταίων 40 χρόνων, οι οποίοι αντί να φροντίσουν να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν τον Ελληνικό Δυναμισμό και την Εφευρετικότητα, πέρα από το φυσικό πλούτο της χώρας μας, μας “Πρόδωσαν” και μας “πούλησαν” καταφάνερα στις ξένες Πολυεθνικές και Τράπεζες και μας έφεραν στη σημερινή εξαθλίωση. Αξίζαμε πολλά περισσότερα…