Ο Andy Rooney, πασίγνωστος Αμερικανός δημοσιογράφος, για δεκαετίες συμπαρουσιαστής του αμερικανικού talk show “60 minutes”, στο CBS, αγαπήθηκε από τους συμπατριώτες του για τον έξυπνο σατυρικό τρόπο με τον οποίο μπορεί και περιγράφει την καθημερινότητα. Παρακάτω, με τον δικό του ιδιαίτερο ύφος, περιγράφει τις αρετές των -υποτιμημένων στη σύγχρονη κοινωνία – μεγαλύτερων σε ηλικία, γυναικών. Προς τέρψιν των αναγνωστριών του I.D. κάποιες από τις οποίες διαμαρτυρήθηκαν για τα “σωβινιστικά” μας ανέκδοτα! (σημ.: η επιλογή στα ανέκδοτα γίνεται τυχαία, χωρίς να υπάρχει πρόθεση μεροληψίας απέναντι σε οποιονδήποτε πολίτη, ανεξαρτήτως φύλου, εθνικότητας ή κοινωνικής θέσης):
Καθώς μεγαλώνω, εκτιμώ όλο και περισσότερο τις γυναίκες άνω των 50. Οι λόγοι είναι οι εξής: Μια γυναίκα άνω των 50, δεν πρόκειται πότε να σε ξυπνήσει μες στη νύχτα και να σε ρωτήσει “τι σκέφτεσαι”. Δεν τη νοιάζει τι σκέφτεσαι. Αν μια γυναίκα άνω των 50 δεν θέλει να δει το ματς, δεν θα κάτσει πάνω από το κεφάλι σου να μουρμουράει τσαντισμένη. Θα κάνει κάτι άλλο – συνήθως κάτι πιο ενδιαφέρον. Οι γυναίκες άνω των 50 έχουν αξιοπρέπεια. Σπάνια θα κάνουν σκηνή μέσα σ’ ένα ρεστοράν ή στη μέση μιας παράστασης. Από την άλλη, αν το αξίζεις, μπορεί και να σε πυροβολήσουν, αν θεωρήσουν ότι δεν θα τις πιάσουνε. Οι μεγαλύτερες γυναίκες έχουν πιο εύκολο τον καλό λόγο, το κομπλιμέντο, ακόμα κι όταν δεν συντρέχει λόγος. Καταλαβαίνουν πλέον πόσο πολύτιμο είναι. Κι όσο μεγαλώνουν γίνονται όλο και καλύτερα μέντιουμ – ποτέ δεν χρειάζεται να εξομολογηθείς τις αμαρτίες σου σε μία γυναίκα άνω των 50. Και, αν παραβλέψει κανείς και καμιά ρυτίδα, μία γυναίκα άνω των 50 είναι πολύ πιο σέξυ από μια παρόμοια, αλλά νεότερη. Οι μεγαλύτερες γυναίκες είναι ευθείς και ντόμπρες. Θα στο πουν αμέσως αν είσαι βλάκας, ή αν φέρεσαι ως βλάκας. Δεν χρειάζεται να προσπαθεί κανείς να μαντέψει τη γνώμη τους. Ξέρεις που βρίσκεσαι μαζί τους.
Υπάρχουν πολλά καλά σε αυτές τις γυναίκες. Δυστυχώς, αυτό δεν είναι αμοιβαίο. Σε κάθε ωραία, έξυπνη, περιποιημένη και καλοδιατηρημένη γυναίκα άνω των 50, αντιστοιχεί ένα φαλακρό, πλαδαρό ερείπιο με κίτρινα σόρτς που γελοιοποιείται καμακώνοντας κάποια 22άρα σερβιτόρα. Συγγνώμη κυρίες μου.
Για όλους αυτούς τους άντρες που υποστηρίζουν το “γιατί να αγοράσεις την αγελάδα αφού το γάλα είναι δωρεάν”, έχω νέα να τους πω. Στις μέρες μας, 80% των γυναικών είναι ενάντια στο γάμο. Γιατί; Γιατί οι γυναίκες συνειδητοποίησαν πλέον πως δεν αξίζει να αγοράσει κανείς ένα ολόκληρο γουρούνι, για να πάρει ένα μικρό λουκάνικο (…) !!