Δύο εταιρείες, εισέπραξαν τη ζημιά του ενός εκατομμυρίου η κάθε μια από Πράκτορα που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του και οι επιταγές του σφραγίστηκαν! Η Αγορά τρέμει τα μεγάλα Μεσιτικά και Πρακτορεία Αυτοκινήτων που η παραγωγή τους προέρχεται πάνω από 80% από άλλα Πρακτορεία, δηλαδή διαθέτουν “Δίκτυο-Δέντρο” εκατοντάδων άλλων Πρακτόρων οι οποίοι υποβάλλουν την Παραγωγή τους μέσω αυτών, προκειμένου να κερδίσουν και οι δύο πλευρές μεγαλύτερες προμήθειες. Πολλές Εταιρείες άρχισαν να αρνούνται την επιταγή του Μεγαλοπράκτορα και ζητάνε τις επιταγές των Πρακτόρων με τους οποίους συνεργάζεται…Το σημάδι που φοβούνται όλοι βρίσκεται σε ένα τηλέφωνο που λέει: Μπορείς να μου κρατήσεις την επιταγή μερικές μέρες; Όποτε την κράτησα, ομολόγησε γνωστός Ασφαλιστής, την…πλήρωσα…η επιταγή σφραγίστηκε… Με αυτά τα δεδομένα, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τις Εταιρείες που αποφάσισαν να στέλνουν συστημένες επιστολές στους Πελάτες των Πρακτόρων τους, όσες βεβαίως, έχουν τα αληθινά στοιχεία του και την πραγματική τους διεύθυνση, και να ανακοινώνουν ότι η ισχύς της Ασφάλισης του Συμβολαίου του λήγει σε ένα μήνα από την ημερομηνία παραλαβής της επιστολής. Πιο κάτω συμπληρώνουν γράφοντας: Αν έχετε πληρώσει το Ασφάλιστρο, σας παρακαλούμε να προσκομίσετε την απόδειξη! Τουλάχιστον με την απόδειξη θα μπορούν να απαιτήσουν τα Ασφάλιστρά τους πιο αποτελεσματικά, δεδομένου ότι εύκολα μπορούν οι Πράκτορες που παρακρατούν παράνομα τα Ασφάλιστρα της Εταιρείας να κατηγορηθούν για υπεξαίρεση ξένων χρημάτων. Προσοχή, λοιπόν, φίλοι Διαμεσολαβούντες, μη παίζεται με χρήματα που δεν είναι δικά σας και βρείτε εσπευσμένα χρήματα να καλύψετε τα ανοίγματά σας γιατί η εποχή είναι χειρότερη που ζήσαμε τα τελευταία 50 χρόνια…
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ …
ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΕΙΤΕ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΙΜΑ !!!
ΟΝΟΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΣΠΟΛΟΓΕΙΤΕ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Είναι απολύτως σωστό αυτό που λέτε για τα ανοίγματα των συναδέρφων μου (διαμεσολαβητών και μεσιτών) !!!
Τα χρήματα των πελατών δεν είναι δικά μας αλλά πρέπει να τα αποδίδουμε άμεσα στην εταιρεία που τα οφείλουμε!
Αλλά στο δεύτερο κομμάτι του κειμένου σας για την επιστολή που στέλνουν οι εταιρείες προς τους πελάτες και του “ενημερώνουν” ότι το συμβόλαιο τους λήξει σε 30 μέρες το ξέρετε ότι είναι παράτυπο αν όχι παράνομο!!!!!
Το συμβόλαιο θεωρείτε απο τον νόμο εξοφλημένο απο την στιγμή που είναι στα χέρια του πελάτη!!!!
Αυτό το ξέρετε και θα πρέπει να το λέτε!!! Λυπάμαι πολύ που δεν το κάνετε και επικουρείτε τέτοιες πρακτικές των εταιρειών!
με εκτίμηση
Όλοι έχουν όνομα. Σε ποιόν αναφέρεστε;
φιλε bgiannako το συμβόλαιο θεωρείτε εξοφλημένο όταν το ασφαλιστήριο γράφει οτι αποτελεί και αποδειξη εξόφλησης εκτός απο τιμολόγιο παροχης υπηρεσιών μερικές εταιρείες το έχουν , άλλες όμως
πίσω στα ψηλά γραμματα λένε άλλα προσοχή λοιπών
ΔΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ. ΡΩΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΕΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΔΕΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ Η ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ. ΡΩΤΗΣΕΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΝ ΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ! ΕΜΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ…