Στη Γερμανία, αν μια ομάδα Πολιτών προκαλέσει ζημιές σε κάποια περιουσία, ατομική ή δημόσια, η Νομοθεσία υποχρεώνει το κάθε ένα μέλος της Ομάδας να πληρώσει τις ζημιές. Έτσι, όποιος από την Ομάδα διαθέτει κάποια περιουσία, η Πολιτεία την κατάσχει για να αποζημιωθούν οι πληγέντες. Αν είναι ανήλικος, στρέφονται κατά της Οικογένειας και υποχρεώνουν εκείνη να πληρώσει. Στη συνέχεια, αν ο Πολίτης θέλει να επανακτήσει μέρος της ζημιάς που πλήρωσε μοιράζοντας το σύνολο της αποζημίωσης που εκείνος πλήρωσε, μπορεί να στραφεί κατά της παρέας του και να διεκδικήσει το μερίδιό τους. Ο κύριος Παπουτσής, αν είχε λίγο αίμα στις φλέβες του έπρεπε να παραιτηθεί αμέσως! Η Κυβέρνηση, που είναι θεσμικά υπεύθυνη για την Αστική Ευθύνη ενώπιον των Πολιτών, θα πρέπει να λογοδοτήσει στην Ευρωπαϊκή Δικαιοσύνη και να καταδικαστούν τα μέλη της να πληρώσουν αυτοί όλες τις ζημιές που προκάλεσαν οι δράστες της καταστροφής του κέντρου της Αθήνας!
Μετατρέψατε την Ελλάδα σε Μεσαιωνική Ζούγκλα, Άθλιοι και Ανεύθυνοι Κυβερνήτες… Τρομοκρατηθήκατε μην εισβάλουν στη Βουλή οι Αγανακτισμένοι Πολίτες και σας ρημάξουν στο ξύλο και φροντίσατε τα ΜΑΤ να σας προστατεύσουν, εγκαταλείποντας όλη την υπόλοιπη Αθήνα στο έλεος των τραμπούκων που εσείς δημιουργήσατε! Θα πληρώσετε…
Είναι βασικό άρθρο του Αστικού Κώδικα και της Χώρα μας τα αναφερόμενα στο άρθρο σας. Το γεγονός ότι, οι αρχές δεν έκαναν το καθήκον τους και αδιαφόρησαν για την περιουσία των πολιτών, επίσης δίνει το δικαίωμα στους πολίτες να στραφούν κατά των αρχών για αδιαφορία ή άλλα αδικήματα που θα επικαλεστούν οι δικηγόροι (και μάλλον θα βγάλουν λαυράκι). Το κόστος όμως αυτοί οι άμοιροι καταστηματάρχες σε αυτή την οικονομική συγκυρία θα μπορέσουν να το αντιμετωπίσουν; Αφού περισσότερα από αυτά τα καταστήματα δεν θα μπορέσουν να επανέλθουν στην ενεργή δράση διότι θα κληθούν με ίδια κεφάλαια να τα επιδιορθώσουν. Έχουν τα κεφάλαια αυτά; Η χώρα ωθείται σε κατάσταση διάλυσης και του ιδιωτικού τομέα, αφού τον κρατικό τον έχουν φέρει οι διοικούντες εκεί που επιθυμούν.
Μια πρόταση, αφού οι αστυνομία δεν μπορεί να υπερασπιστεί τους πολίτες της, γιατί δεν δίνουν το έργο αυτό στο στρατό που τουλάχιστον γνωρίζει να χειρίζεται πολύ καλύτερα παρόμοιες καταστάσεις , έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
apostolos Xουντικός είσαι ?Μάλλον .Προτείνεις να αναλάβει ο στρατός .!!
Αποφεύγω να βάζω ταμπέλες σε άλλους. Το γεγονός ότι, οι σημερινοί διοικούντες αποδεικνύονται ανίκανοι, μου δίνει το δικαίωμα να αναζητώ εναλλακτικές λύσεις για το κοινό συμφέρον. Σ’ αυτό νομίζω όλοι συμφωνούμε. Πώς θα σου φαινόταν να μην υπήρχαν τέτοιου τύπου γεγονότα σε ειρηνικές διαδηλώσεις διαμαρτυρίας; Ό τρόπος αποφυγής μένει να βρεθεί. Θα μπορούσα να ακούσω προτάσεις αξιόλογες. Η πρόταση μου δεν αναφέρεται σε αλλαγή πολιτικού καθεστώτος αλλά σε διαχείριση κινδύνου.
apostolos <<Η πρόταση μου δεν αναφέρεται σε αλλαγή πολιτικού καθεστώτος αλλά σε διαχείριση κινδύνου. >>
Κατερίνα<<Παρερμήνευσα.>>
apostolos<<Ο στρατός έχει και τον κατάλληλο εξοπλισμό.>>
Κατερίνα<<Τα τανκς ?