Ο Υφυπουργός, Φίλιππος Σαχινίδης πρέπει να έχει χάσει την Κρίση του, διαφορετικά δεν θα χρησιμοποιούσε επιχειρήματα που δεν έχουν καμία λογική στήριξη. Είπε: Με το νομοσχέδιο, αποκλείεται η επίρριψη της ζημιάς στον Έλληνα Φορολογούμενο! Τώρα τον θυμήθηκε τον Φορολογούμενο και τι είδους επιχείρημα είναι αυτό. Ολόκληρο το Δημόσιο δεν…αρμέγει αποκλειστικά τον Ελληνα Φορολογούμενο; Έχει καμία άλλη πηγή εισοδήματος η Πολιτεία; Τελείως άστοχο το επιχείρημα και για έναν άλλο λόγο. Με το νομοσχέδιό του και τις περίεργες επιλογές του, πάλι ο Φορολογούμενος δεν πληρώνει τη ζημιά; Ποιος άλλος θα την πληρώσει κύριε Σαχινίδη; Η επιβάρυνση των Ασφαλίστρων κατά 1,5% για να χρηματοδοτηθεί το νέο Επικουρικό, δεν θα πληρωθεί 50%-50% μεταξύ Ασφαλισμένου και Εταιρείας; Ο Ασφαλισμένος δεν είναι Φορολογούμενος Πολίτης; Το 0,75% που θα πληρώσει η Ασφαλιστική, δεν θα το περάσει και αυτό στον Ασφαλισμένο Φορολογούμενο Πολίτη; Όταν εγκρίνατε εν μία νυκτί… 28 δις για τις Τράπεζες, που χάθηκαν και αυτά, δεν σκεφτήκατε τον Έλληνα Φορολογούμενο; Τα 200 ή 300 εκατομμύρια που χρειάζονται οι Νοσηλευόμενοι και οι Επενδυτές τσιγκουνευτήκατε;
Είστε ασυγχώρητοι και απόλυτα υπεύθυνοι για την τραγωδία των εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων Πολιτών που δημιουργήσατε εν πλήρη συνειδήσει όλες αυτές τις δεκαετίες…
Όταν οι Υπουργοί των δύο Κομμάτων, εξουσιοδοτούσαν για δεκετίες διάφορους απατεώνες να προσελκύουν τις αποταμιεύσεις των Πολιτών με τη σφραγίδα του Υπουργείου τους, δεν είναι συνυπεύθυνοι για τη Ληστεία; Οι Υπουργοί είναι δύο φορές Εγκληματικά Υπεύθυνοι γιατί γνώριζαν ακριβώς τι συμβαίνει και προκειμένου να αρπάξουν τη μίζα τους, σφύριζαν αδιάφορα για την ασύστολη κλοπή των αποταμιεύσεων του Πολίτη!
Δεν καταλαβαίνουμε επίσης, τι εννοούσε ο Φ. Σαχινίδης όταν ισχυρίστηκε ότι με το νομοσχέδιο θα επιδειχτεί ιδιαίτερη ευαισθησία για όσους διαθέτουν νοσοκομειακά συμβόλαια που δεν είναι πλέον ασφαλίσιμοι, είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω υγείας!
Πότε θα γίνουν αυτά; Αν βρεθεί φορέας να απορροφήσει τα κανιβαλισμένα χαρτοφυλάκια και για ένα χρόνο από σήμερα; Όταν λέμε ότι ο Άνθρωπος έχει χάσει το κριτήριο της απλής λογικής, δεν το λέμε τυχαία.
Το πιο τρελό, βέβαια, που επιμένει ο Υφυπουργός να περάσει και μάλλον δεν θα τα καταφέρει γιατί η επιλογή του δεν στέκεται, όχι μόνον νομικά, αλλά και λογικά, είναι να φορτώσει στο νέο Επικουρικό που θέλει να χρηματοδοτούν οι Έλληνες Ασφαλισμένοι 100%, είναι η αναδρομική κάλυψη των δαπανών νοσηλείας των νοσοκομειακών προγραμμάτων που τρέχουν και που άφησαν τους Ασφαλισμένους ξεκρέμαστους!
Ιδού τρεις λόγοι που επικαλείται ο Φ. Σαχινίδης που σε κάνουν να διερωτάσαι μέχρι που φτάσαμε… Ένα κράτος το οποίο λειτουργεί τελείως χύμα, τίποτα δεν στέκεται όρθιο, τίποτα δεν ελέγχεται, δεν γνωρίζουμε τι τρώμε, τι πίνουμε, αν βρείτε αγνό whisky ή Gin στα κέντρα της παραλιακής να μας τρυπήσετε τη μύτη, οι Τράπεζες χρεώνουν ό,τι θέλουν, γράφουν τους νόμους εκεί που γνωρίζετε, βιομηχανίες μολύνουν τους ποταμούς μας, οι Αγρότες αρμέγουν ό,τι θέλουν και υπαγορεύουν τους όρους τους και το χειρότερο και πιο τρομακτικό, είναι ότι ενώ βαδίζουμε με μαθηματική ακρίβεια και επίσημη στην Πτώχευση (τη λένε επαναδιαπραγμάτευση) και ενώ η Κυβέρνηση κρέμεται από μια κλωστή, και ενώ οι Ελεγκτές του ΔΝΤ μπαινοβγαίνουν στα Υπουργεία και καθημερινά ανακαλύπτουν νέες μεθόδους διάβρωσης της λειτουργίας του κράτους, και τρελαίνονται και αυτοί, το κομματικό κατεστημένο, καθημερινά, τη στιγμή αυτή που διαβάζεται το κείμενο, τσεπώνουν άγρια τις ρεμούλες τους και δεν καταλαβαίνουν τίποτα…
Θα πτωχεύσουμε και αυτοί θα συνεχίσουν να ψάχνουν για να αρπάζουν…
ΠΩΣ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΑΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ?
ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΣΩΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.
ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΤΙ Ο ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΗΘΙΚΗ,ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ?
ΟΤΙ ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΤΟΣΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..?
ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΑΜΕΣΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΑΣΠΙΣ?
ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΕΛΤΙΩΣΕΙΣ..
Αγαπητε αρθρογραφε,
λες ο καθε Σαχινιδης να κοιματε τον υπνο του δικαιου; ή πιστευεις οτι εχει μαυρα μεσανυχτα;
Ολα στημενα ειναι φιλτατε, φυσικα απο εκεινους που διακινουν το χρημα και αφου το κανουν …..μαυρο ριχνουν και μερικα ψιχουλα στις …..εξουσιες (ολες).
Οσο για τα δικα σου επιχειρηματα, θα σε στεναχωρησω αλλα αγουγονται …αφελη.