Στο Γκάζι απέναντι από το μουσείο Μπενάκη, το οίκημα που χτίστηκε το 1915, ανακαλύφθηκε από τον επιτυχημένο αρχιτέκτονα Μιχάλη Σπαρτιώτη. Κύρια ασχολία του είναι η αναπαλαίωση και επαναχρησιμοποίηση χώρων. Έτσι αυτό το ξεχασμένο από το χρόνο κτίριο πήρε νέα μορφή χωρίς να χάσει τον παραδοσιακό, ατμοσφαιρικό του χαρακτήρα. Αρχικά ο χώρος φιλοξένησε μια εταιρεία αρχιτεκτονικών μελετών αλλά το ανήσυχο πνεύμα του αρχιτέκτονα των ώθησε να δημιουργήσει και κάτι άλλο. Έτσι, σ’ ένα μεσαιωνικό σκηνικό από πέτρα, σίδερο και ξύλο, η μουσική συναντά τα μονοπάτια της γευστικής αναζήτησης. Στο μουσικό εστιατόριο που ονομάστηκε Piedra, ήχοι και μελωδίες από την Ισπανία και την Πορτογαλία, εμπλέκονται με νοσταλγικά τραγούδια από τη Γαλλία, με σκοπούς της Κάτω Ιταλίας και αγαπημένες όπερες όλων των εποχών, συναντώντας κάπου και γνωστούς ελληνικούς ήχους, σε μια λυρική αλεγρία, συνοδεία ξεχωριστών γεύσεων και επιλεγμένων οίνων Ελλάδας και Ευρώπης.
Για δεύτερη χρονιά, το “στέκι όπου τζαμάρουν οι τενόροι και οι φίλοι τους”, όπως χαρακτηρίστηκε στον Τύπο, υποδέχεται τους θαμώνες με ένα νέο αυτοσχεδιασμό κάθε φορά. Τραγουδούν οι Νόνα Βουδούρη, Έφη Μηνακούλη, Σταύρος Μπερής, Μπάμπης Βαλισσάριος. Στο πιάνο, ο Νίκος Παρδαλάκης. Συμμετέχουν, απογειώνοντας τους τόνους, ο Σταμάτης Μπερής και η Λυδία Αγγελοπούλου. Το πρόγραμμα ξεκινά στις 22.30, κάθε Παρασκευή και Σάββατο. Τηλέφωνα κρατήσεων : 210 3420 700. site: www.piedra.gr