Το ΙΕΚ Ξυνή, επιλογή σπουδών χιλιάδων νέων όλης της χώρας, προσφέρει ένα σύγχρονο, αναβαθμισμένο και ποιοτικό σύστημα επαγγελματικής εκπαίδευσης, στις πρόσφατα ανακαινισμένες υποδομές επαγγελματικών προδιαγραφών που διαθέτει σε τέσσερις μεγάλες πόλεις. Στα πενήντα χρόνια της μακρόχρονης και καταξιωμένης πορείας του ηγείται και πρωτοπορεί, δεσμευμένος στη φιλοσοφία της ποιότητας και το όραμα για μια καινοτόμο και πρωτοπόρα επαγγελματική εκπαίδευση, που βασίζεται σε διεθνή standards.
To ΙΕΚ Ξυνή, το Ισχυρό Όνομα στο χώρο της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης, διασφαλίζει την ποιότητα σπουδών που προσφέρει, μέσα από συνεχείς επενδύσεις σε εξελιγμένες εργαστηριακές δομές κατάρτισης, νέες τεχνολογίες, εξοπλισμό, άριστες υλικοτεχνικές και κτιριακές δομές σε τέσσερις μεγάλες πόλεις της χώρας, και τη σύναψη ισχυρών και κορυφαίων συνεργασιών με ισχυρά ονόματα της επιχειρηματικής κοινότητας.
Με την τεχνογνωσία που διαθέτει και τη διασύνδεση με την αγορά και την επιχειρηματική κοινότητα, το ΙΕΚ Ξυνή, πρωτοπορεί για μια ακόμη φορά, εντάσσοντας στο χαρτοφυλάκιο των προσφερόμενων προγραμμάτων που διαθέτει, νέες ειδικότητες υψηλής ζήτησης, Σήμερα προσφέρει περισσότερες από εξήντα εννέα σύγχρονες και ανταγωνιστικές ειδικότητες σε δέκα τέσσερις απόλυτα εξειδικευμένους τομείς σπουδών.
Η παροχή υψηλού επιπέδου επαγγελματικής κατάρτισης, σε σύγχρονους και αναπτυσσόμενους τομείς σπουδών, μέσα από άρτια οργανωμένα πλαίσια και διαδικασίες κατάρτισης, με βάση αυτό που ζητά η αγορά σήμερα, αποτελεί έναν ακόμη λόγο για την απορρόφηση των αποφοίτων του ΙΕΚ Ξυνή από την αγορά εργασίας. Στη μακρόχρονη και καταξιωμένη πορεία του το ΙΕΚ Ξυνή, έχει αποσπάσει διεθνείς διακρίσεις και βραβεύσεις, για την εξέχουσα θέση, τον ανθρωπισμό και την προσήλωσή του στην εκπαίδευση για τις επόμενες γενιές.
Το ΙΕΚ Ξυνή, διαθέτει σύγχρονες και οργανωμένες δομές κατάρτισης στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τον Πειραιά και τη Γλυφάδα, που αποτελούν πρότυπο και αντιπροσωπεύουν σήμερα μια από τις μεγαλύτερες και σημαντικότερες επενδύσεις της οικονομίας της χώρας σε εθνικό αλλά και διεθνές επίπεδο, ενώ είναι ιδιαίτερα σημαντική και αξιόλογη η συνεισφορά του στην απασχόληση και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας.
Σήμερα, το ΙΕΚ Ξυνή, αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης, απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη χιλιάδων γονέων και νέων της χώρας για την υψηλού επιπέδου και ποιότητας επαγγελματική κατάρτιση που προσφέρει, στοιχεία, που αποδεικνύονται έμπρακτα από το υψηλό ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων του από την αγορά εργασίας.
Έχοντας όραμα και μια σύγχρονη εταιρική στρατηγική με επίκεντρο τον άνθρωπο, το ΙΕΚ Ξυνή, προσφέρει σήμερα την πλέον αναβαθμισμένη επαγγελματική παιδεία, υποστηρίζοντας τα όνειρα και τις φιλοδοξίες της νέας γενιάς για σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση, μέσα από μια ανθρωποκεντρική φιλοσοφία που σέβεται το σπουδαστή και τον θέτει στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος.
Η εμπιστοσύνη χιλιάδων γονέων και νέων της χώρας, αποτελεί το εφαλτήριο του ΙΕΚ Ξυνή για την περεταίρω ανάπτυξή του, τη συνέχιση της εκπαιδευτικής του αποστολής και τη δικαίωση του έργου του.
ΙΕΚ Ξυνή: Αθήνα, Πειραιάς, Γλυφάδα, Θεσσαλονίκη, τηλ. 800 11 91 91 91, www.iek-xini.edu.gr