Από τον Σύνδεσμο Διαμεσολαβούντων Ασφαλιστικών Εργασιών λάβαμε το ακόλουθο δελτίο τύπου: Η Συνάντηση των Ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών που πραγματοποιήθηκε στις 24.1.2011, στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης, μετά από πρόσκληση του ΣΔΑΕ, χαρακτηρίστηκε από τη μαζική και δυναμική παρουσία επαγγελματιών από τη Βόρεια Ελλάδα.
Κατά τη διάρκειά της εκφράσθηκε έντονα ο προβληματισμός των παρισταμένων και αποφασίσθηκε ομόφωνα πλήθος δράσεων, προκειμένου να αντιμετωπισθεί η άνευ προηγουμένου, διαδικασία καταστρατήγησης-ακύρωσης, αλλά και προσβολής, του θεσμοθετημένου επαγγέλματος του Ασφαλιστικού Διαμεσολαβητή, από παράγοντες του ίδιου του χώρου της Ιδιωτικής Ασφάλισης. Επίσης αποφασίσθηκε η δημιουργία επιτροπής αγώνα, για τον συντονισμό των δράσεων που θα ακολουθήσουν στο μέλλον.
Ο Πρόεδρος, Ν. Τσάκαλος
Ο Γραμματέας, Χ. Πετρίδης