Το να αναρωτιέται σήμερα κανείς εάν τα social media είναι σημαντικά για μια επιχείρηση είναι σαν να αναρωτιέται κανείς εάν χρειάζεται τηλέφωνο. «Social media για επιχειρήσεις και πώς μπορούν να τα χρησιμοποιούν αποτελεσματικά προς όφελός τους» είναι το θέμα του σεμιναρίου που προσφέρει το Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο στις 30 Ιουνίου 2011 στην Αθήνα. Το μονοήμερο σεμινάριο σκοπεύει να εφοδιάσει τους συμμετέχοντες με τις απαραίτητες γνώσεις για την σωστή και επιτυχημένη συμμετοχή και χρήση των social media βάσει πολυάριθμων παραδειγμάτων και συμβουλών.
Τα περιεχόμενα συμπεριλαμβάνουν (μεταξύ άλλων):
Τα βασικά στοιχεία των social media και πώς διαφέρουν από τα παραδοσιακά media
Μια αναλυτική περιγραφή των κατηγοριών των social media: wikis, blogs, microblogs (π.χ.: twitter), social networks (π.χ.: facebook, Xing, LinkedIn), social sharing sites (π.χ.: YouTube, Flickr, Delious) και consumer portals καθώς και πώς λειτουργούν
Την διαφορετική προσέγγιση που απαιτούν τα social media και πώς μπορεί κανείς να δημιουργεί συνομιλίες που αποδίδουν
Τα Do’s & Don’ts στα social media
Στρατηγικές για την επιτυχημένη παρουσία και συμμετοχή στα social media βήμα – βήμα
Την εσωτερική προετοιμασία με social media guidelines για το προσωπικό
Τα social media προσφέρουν μεγάλες ευκαιρίες, αρκεί να τις εκμεταλλευτεί μια επιχείρηση. Η συμμετοχή σε αυτά μπορεί να αποτελεί ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε μια επιχείρηση και μάλιστα με ένα πρωτοποριακό τρόπο.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε υπεύθυνους και συνεργάτες του τμήματος εταιρικής επικοινωνίας, δημοσίων σχέσεων, marketing, sales, εξυπηρέτησης πελατών, γενικούς διευθυντές σε μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις καθώς και σε όλους που θέλουν να μάθουν πώς μπορούν να συμμετέχουν αποτελεσματικά στα social media. Κόστος συμμετοχής: 280,00 συν ΦΠΑ.
Το σεμινάριο διεξάγεται σε συνεργασία με την κα Annelies Vilim – Public Affairs Consulting, στο ξενοδοχείο Αλέξανδρος. Για περισσότερες πληροφορίες και δήλωση εγγραφής παρακαλούμε να επικοινωνείτε με την κα Κυπαρίσση, Τηλ. 210 64 19 027, Email: e.kiparissi@mail.ahk-germany.de ή επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.german-chamber.gr