Πτώση στις πωλήσεις κατά 54,5% στο σύνολο των οχημάτων και κατά 58% (!) στα ΙΧ σημειώθηκε φέτος τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο, σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα. Πέρυσι δε, οι πωλήσεις είχαν σημειώσει αύξηση κατά 8,5% σε σχέση με το 2009. Πτώση παρουσιάζουν και οι πωλήσεις δικύκλων άνω των 50 cc, της τάξεως του 10,9% φέτος, αν και πέρυσι η πτώση ήταν μεγαλύτερη – 19,5%. Τραγική η κατάσταση για εμπόρους και εργαζόμενους, οι οποίοι προσβλέπουν πλέον μόνο στην απόσυρση, που ενδεχομένως να ανανεώσει λίγο την κίνηση στην αγορά τους.