Τα στελέχη της Εποπτικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος θα πρέπει να βελτιώσουν λίγο τη… Συμπεριφορά τους. Η Έπαρση και η Υπεροψία δεν τους τιμούν. Ούτε θέλουμε να πιστέψουμε ότι δεν είναι Σύγχρονα και Ώριμα Στελέχη, αλλά… Μεσανατολίτες Μάνατζερ που ζουν ακόμα δεκαετίες πίσω. Δεν είναι λογικό, από όποια πλευρά και αν το εξετάσεις, να βγάζεις φιρμάνια και να δίνεις διορία στις χιλιάδες των Διαμεσολαβούντων, περιθώριο 30 μόνον ημερών και ιδίως τον… Άύγουστο, για να υποβάλλουν τις προτάσεις τους για ένα θέμα που ισχύει για… 30 χρόνια! Αναφερόμαστε στη διορία που έδωσαν προκειμένου να περάσουν το νόμο που δίνει… 7 ημέρες περιθώριο απόδοσης των Ασφαλίστρων από τους Πράκτορες στις Εταιρείες! Μόνον “Σαδιστική” θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς αυτή τη Συμπεριφορά, ιδίως, λόγω της πρωτοφανούς Κρίσης που περνάει η χώρα μας. Πώς είναι δυνατόν η πλειοψηφία των Πρακτόρων να προλάβει να προσαρμοστεί τόσο απότομα για τόσο ακραίες μεταβολές…Από ένα ή δύο και περισσότερους μήνες να συσπειρώσει τις αποδόσεις κάθε 7 μέρες και να κλείσει τρύπες δεκαετιών! Ποιός θα τον χρηματοδοτήσει…οι Τράπεζες που ψάχνουν για να εξαγοραστούν για να μη βουλιάξουν και δεν δίνουν ούτε σταγόνα ευρώ στους Επαγγελματίες? Από τη μία πλευρά η Απερίγραπτη και τελείως Ανεύθυνη Πολιτική Ηγεσία που ρήμαξε στην κυριολεξία την Οικονομία της Ελλάδας και μείωσε τις εργασίες πάνω από 50%, από την άλλη το κλείσιμο της στρόφιγγας της ρευστότητας από τις Τράπεζες, βρίσκουμε ότι είναι απάνθρωπο τα Στελέχη της Εποπτικής Αρχής να επεμβαίνουν αυτοκρατορικά και να πνίγουν το μικρομεσαίο οικογενειάρχη που καλώς ή κακώς η εγκληματική έλλειψη της Εποπτείας της Πολιτείας τους έφερε στα σημερινά χάλια! Οι Έλληνες είναι που είναι εξαγριωμένοι με την Εξουσία που τους οδήγησε στη σημερινή καταστροφή, μη τους προκαλείται καθήμενοι στα έδρανα της Εξουσίας αδιαφορώντας για το Αγχος της Επιβίωσης που τους διακατέχει καθημερινά. Είπαμε να Εκσυγχρονίσουμε τον Κλάδο, όχι να τον θάψουμε μια ώρα νωρίτερα!
Να μη ξεχνάτε ποτέ κύριοι ότι η Διεφθαρμένη Πολιτεία είναι ο Ηθικός Αυτουργός που επέτρεψε και συνεχίζει να επιτρέπει σε απατεώνες να λυμαίνονται τον Κλάδο προσφέροντας τα πάντα για να μαζεύουν ασφάλιστρα ασχέτως κόστους. Στην Αφρική και στη Λατινική Αμερική βγάζουν φιρμάνια απότομης προσαρμογής μη δίνοντας καθόλου χρονικά περιθώρια σύγκλισης στο Λαό. Στην Ελλάδα, θέλουμε να πιστεύουμε ότι υπάρχουν ακόμα λίγοι Πολιτισμένοι Έλληνες που σέβονται τον Παράγοντα Άνθρωπο και δεν τον αντιμετωπίζουν ως… Ιθαγενή…
Αφήστε που το “ID” υποστηρίζει ότι η Ανάθεση της Εποπτικής Αρχής των Ασφαλιστικών Εταιρειών στην Τράπεζα της Ελλάδος, εμπίπτει στις προκλητικά “Ασυμβίβαστες Εξουσίες” της Δημοκρατίας! Οι Τράπεζες άρχισαν να ανταγωνίζονται τις Ασφαλιστικές αντιγράφοντας τα Αποταμιευτικά Προγράμματα που καλύπτονται και με Ασφάλεια Ζωής και η προσοχή τους έχει στραφεί και στις Προμήθειες όλων των Διαμεσολαβούντων! Μέχρι και Αποταμιευτικά Προγράμματα έχουν εκδώσει, τύπου “Επιβίωσης” και χρεώνουν τα Κεφάλαια των Αποταμιευτών με… ποινές προεξόφλησης, χωρίς να έχουν τη δικαιολογία των “Δαπανών Πωλήσεων” των Ασφαλιστικών! Πώς το επιτρέπει αυτό η Τράπεζα της Ελλάδος; Από πότε έχει το δικαίωμα μια Τράπεζα να χρεώνει τα Κεφάλαια των Αποταμιευτών με τεράστια ποσά ποινών για προεξόφληση της Προθεσμιακής Κατάθεσης? O σχετικός Νόμος απαγορεύει ξεκάθαρα ότι η οποιαδήποτε ποινή προεξόφλησης Τραπεζικών Προθεσμιακών Καταθέσεων περιορίζεται αυστηρά μόνον στους Τόκους και ποτέ στο Κεφάλαιο! Ή μήπως απέκτησε αυθαίρετα η Τράπεζα το δικαίωμα να ονομάζει το Αποταμιευτικό Λογαριασμό “Πρόγραμμα Σπουδών” και λειτουργεί ως Ασφαλιστική, χωρίς να έχει την άδεια της Ασφαλιστικής για να οικειοποιείται τις Αποταμιεύσεις των Πολιτών που δεν γνωρίζουν αυτές τις λεπτομέρειες; Ή μήπως πέρασαν “στα κουφά” κανένα νομοσχέδιο που τους επιτρέπει να χρεώνουν και τα Κεφάλαια των Καταθετών?
Θα περιμένουμε μιαν απάντηση από την Τράπεζα της Ελλάδας, και φυσικά και λίγη Ανθρωπιά και Λογικά Περιθώρια Σύγκλισης στις προσαρμογές και στα φιρμάνια της, όπως και στη Συμπεριφορά των Στελεχών της.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ 7 ΗΜΕΡΩΝ ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΣΕ 2 ΚΑΙ 3 ΔΟΣΕΙΣ
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΟΠΩΣ Κ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝΕΤΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΜΑΣΤΕ ΠΟΤΕ.ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ; ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΩΣ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ 1,000 ΖΟΡΙΑ; ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΚΟΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝΤΩΝ Ή ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΜΕ ΔΗΘΕΝ ΕΥΝΟΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ “ΚΑΛΥΨΗ” ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ
Δηλαδη θελετε να μας πειτε οτι στεναχωριεστε που χιλιαδες μικρομεσαιοι θα τα βρουν μπαστουνια και θα αναγκαστουν να κλεισουν γιατι απλα δεν θα μπορουν να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα … Λες και ολο το προβλημα της ασφαλιστικης αγορας ηταν και ειναι οι διαμεσολαβουντες… Επαναλαμβανω για μια ακομη φορα οτι το προβλημα με την καθυστερηση πληρωμων και την παρακρατηση ασφαλιστρων το δημιουργησαν και το ανεχθηκαν οι ιδιες οι εταιρειες ελέω παραγωγης και φυσικα κακου ανταγωνισμου. Ειναι στο χερι τους (των εταιρειων) να μαζεψουν τα ταμεια και τις διαδικασιες τους, ακομη και αν αυτο θα σημαινε να “χασουν” καποιους κακους συνεργατες και φυσικα παραγωγη.. αλλα τι τα θες τι τα γυρευεις, παντα ελεγα οτι αυτο που με εκανε εξαλλο ειναι οτι στον κλαδο των ασφαλειων εβισκαν και βρισκουν παντα “στεγη και τροφη” καθε ειδους λαμογια και απατεωνες… Η ιστορια συνεχιζεται… Οσον αφορα το θεμα αποδοσης θεωρω εχοντας φυσικα πληρως εφαρμοσει τις διαδικασιες του γραφειου μου εδω και καιρο οτι το 1 συν 2 αυστηρα ειναι το καλυτερο συστημα διαχειρησης, λαμβανομενων υπόψιν των χρονων εγκαιρης ακυρωσης των συμβολαιων σε συνδυασμο με την συνεχη και καθημερινη προσπαθεια εισπραξης απο τους ασφαλισμενους οι οποιοι συνεχως και φυσικα αυτη την περιοδο, ζητουν διευκολυνσεις και πιστωση απο εμας τους πρακτορες… Καθε αλλη αποτομη αλλαγη θα φερει μεγαλη αναταραχη και εκτος του οτι θα αφησει πολυ κοσμο στον δρόμο, θα αυξησει απιστευτα τον αριθμο των ανασφαλιστων οχηματων γιατι απλα οι πελατες ασφαλισμενοι δεν θα εχουν να πληρωσουν… Οσο για την προσπαθεια εξακριβωσης των ανασφαλιστων εεε τι να πω , βρειτε ποιες εταιρειες ΔΕΝ ενημερωνουν την υσαε και “κλειστε τες” να ησυχασουμε !!! τολμάτε ?? αν τολμουσατε θα το ειχατε κανει χρονια τωρα… Τροποι εξυγιανσης της αγορας υπηρχαν και υπαρχουν αλλα για πολλους αυτη φαινεται σαν ευκαιρια να πεσουν σαν κορακια πανω σε παραγωγες και χαρτοφυλακια και να φανε μεχρι να σκασουν… Το προβλημα κυριοι ειναι σε εταιρειες εγχωριες και μη που πουλανε πολυ χαμηλο ασφαλιστρο, (παλιες και νεες) . Η λυση ειναι μπροστα σας !!!
ας γλυτωσει πρωτα τις τραπεζες που εχουν τα χαλια τους και μετα να βγαζει αυτα τα φιρμανια για τους ασφαλιστες ,αλλα τι να πεις για ανθρωπους που βολευτηκαν με μεσον σε μια δουλεια και δεν εχουν δυσκολευτει
ποτε στην ζωη τους και το μονο που κανουν -σαν τους πολιτικους -ειναι ασκησεις επι χαρτου.ελπιζω καποια στιγμη οι συλλογοι πρακτορων και διαμεσολαβουντων να αντιδρασουν .
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΤΕ…..ΜΠΡΑΒΟ ….ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!ΠΡΩΤΑ
Οχι 7 μέρες, αλλά το πολύ ένα Σαββατοκύριακο. Γιατι δηλαδή θα πρέπει να κρατά ο Πράκτορας τα ασφάλιστρα. Γιατί να μπορεί να εισπράττει με μεταχρονολογημένες επιταγές (ελληνική εφεύρεση και αυτό)
Φίλιππε σίγουρα καταλαβαίνεις το πνεύμα μου έστω και αν διαφωνώ με το δικό σου
Δημήτρης Κ.
Δηλαδή απ’ το υπό διαβούλευση σχέδιο νόμου, το μόνο αρνητικό στοιχείο είναι η απόδοση ασφαλίστρων;
Με τα υπόλοιπα άρθρα του δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε;;
Ωραία προσέγγιση… !!!!!!!! και απ’ τον συντάκτη του άρθρου και από τους εμπλεκόμενους!!!
Ας μην βιαζόμαστε να αντιδράσουμε.Οι άνθρωποι που αποφασίζουν γιά το μέλλον του κλάδου είναι σίγουρα γνώστες του αντικειμένου (όπως όλοι όσοι έχουν εξουσία στην Ελλάδα), και είμαι βέβαιος ότι έχουν ήδη έτοιμο και τον τρόπο που θα κάνει και τους πελάτες να πληρώνουν μέσα σε 7 ημέρες.Σ’ αυτό πιθανόν να τους βοήθησε και ο συνάδελφος κος Καστρινάκης.
Αγαπητοί μου φίλοι Εχετε όλοι δίκιο Το θέμα είναι απο πια μεριά βλέπετε το θέμα.
Το γεγονός είναι ότι επι 40 χρόνια η υγιής αγορά δούλευε τουλάχιστον με δίμηνους το πολύ τρίμηνους διακανονισμούς Έτσι έιχε την ευχέρεια ο πελάτης να πληρώσει ακόμη και σε 40-50 ημέρες τα ασφάλιστρά του αλλά και ο διαμεσολαβητής να ακυρώσει τα ανείσπρακτα ασφαλιστήρια εντός 60 ημερών
Είνια γεγονός επίσης ότι τα ασφάλιστρα δεν ανήκουν ούτε στους διαμεσολαβούντες για να τα διαχειρίζονται όπως τους αρέσουν, ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ και στις ασφαλιστικές εταιρίες που κι αυτές σε ένα μεγάλο μέρος τους δεν ξέρουν να διαχειριστούν τα ασφάλιστρα και τα αποθεματικά τους που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ και τιμολογούν όπως τους καπνίσει με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να κλείσουν και μαζί τους κάποιοι διαμεσολαβούντες που τους εμπιστεύονται
Η λύση είναι μία ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΗΛ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ (ΕΑΕΕ) ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΟΎΝΤΕΣ (ΣΩΜΑΤΕΙΑ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΊ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΉ ΛΥΣΗ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΥΓΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ
Η ΤτΕ δεν έχει καμμία δουλειά να παρεμβαίνει στις εμπορικές συναλλαγές ασφαλισμένων, πελατών, διαμεσολαβούντων και ασφαλιστικών εταιριών αλλα να ελέγχει την νομιμότητα των συναλλαγών κα τα αποθεματικά των ασφαλιστικών εταιριών.
Οι νόμοι, οι τροποποιήσεις νόμων και τα προεδρικά διατάγματα τα εκδίδει η συντεταγμένη πολιτεία μετά απο διάλογο με τους φορείς και όχι η ΤτΕ με διαταγές τύπου “Αποφασίζουμε και διατάσουμε”
Η ΤτΕ ας περιοσριστεί στον ελεγκτικό της ρόλο και στις κανονιστικές διατάξεις για την εύρυθμη λειτουργία της αγοράς
Η ΤτΕ ας αφήσει απ έξω τα θέματα δημοσίου συμφέροντος γιατί με τα παράλογα και αμφιβόλου νομιμότητας “διατάγματά” της, τα ανασφάλιστα οχήματα θα ανέλθουν στα 2.000.000 και θα μείνουν χιλιάδες εργαζόμενοι στο δρόμο, αφού οι διαμεσολαβούντες θα ακυρώνουν τα ασφαλιστήρια εντός 30 ημερών απο την έναρξη τους για να μην χρεωθούν τα ασφάλιστρα ενώ οι ασφαλισμένοι θα ακυρώσουν τα ασφαλιστήριά τους και θα κυκλοφορούν ανασφάλιστοι
Τότε θα θούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος αγαπητέ κ Καστρινάκη που θεωρείτε ότι το πρόβλημα της αγοράς είναι η απόδοση των ασφαλίστρων σε 7 ημέρες ή οι μεταχρονολογημένες επιταγές που δεν ισχύουν στα υγιή γραφεία των διαμεσολαβούντων
Γιώργος Νικολάκος
Εγώ πάντως βλέπω οτι οι διαμεσολαβουντες είναι η τελέυταία τρύπα της ζώνης.
Κανείς δεν νοιάζεται για αυτούς παρα μόνο για τα συμφέροντα των εταιριών.Ο πελάτης εμπιστευεται την Α΄εταιρία γιατί έχει μια Α΄σχέση με τον κάθε διαμεσολαβητή.Αυτό είτε σας αρέσει είτε όχι είναι η αλήθεια.ότι χρειάζεται, τον διαμεσολαβητή παίρνει τηλέφωνο και ο διαμεσολαβητής προσπαθεί να τον βοηθήσει….Η εταιρία αν θα είναι η Α΄ή η Β δεν τον νοιάζει….Η εταιρία απο την άλλη είναι μια ομάδα καλοπλήρωμένων ανθρώπων που δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο παραά να πάρουν τα χρήματα τους και να φύγουν στο ωράριο τους …τον κόπο και τον ιδρώτα του κάθε διαμεσολαβητή δεν τον σέβονται …παρόλο που πρωωθεί τα προιόντα της ….Κύριοι Αν σε μια τσακισμένη αγορά που πλέον υπάρχει εισπρακτικό πρόβλημα και από τους συνεπείς στις πληρωμές, τσακίσετε και τους διαμεσολαβητές πάει ο κλάδος ξεχάστε τον ….και με τη σιερά σας και εσείς ξεχάστε τις ωραίες καλοπλήρωμένες θεσούλες…ναι να γίνει αυστηρή η είσπραξη των ασφαλίστρων αλλά σε λογικά πλαίσια.θεωρώ ότι στο μήνα είναι καλά για όλους….ΔΕν είναι όμως μόνο αυτό το προβλήμα….. Στηρίξτε τους ανθρώπους που πουλάνε τα προιόντα σας γιατί η μια εταιρία θα κλείνει μετα την άλλη.Στηρίξτε τον κλάδο σταματήστε τα κατηγορώ και αφοσιωθείτε στην ποιότητα της δουλειάς τα μηχάνήματα και η πώληση μέσω internet την καταστροφή θα φέρει και τίποτα περισσότερο χρειάζεται επάφή με τον κόσμο για να κερδίσετε την εμπιστοσύνη τους και να συνεχίσουν να ασφαλίζονται και όχι μηχανήματα με τυποποιημένα πακέτα γιατί όταν επέλθει ο κίνδυνος ένα ανθρώπινο χέρι βοηθείας θα ψάχνουν και όχι βοήθεια μέσω ιντερνετ.Αυτά έχω να πώ και ας μην έχω γνώσεις πολλές….. Κάποιοι θα με κατηγορήσουν η αληθεία όμως για την κατάντια μας είναι η έλλειψη σεβασμού στον άνθρωπο , η έλλεψη επικοινωνίας, η ανασφάλεια που του δημιουργούμαι παρόλο που ασφαλίζεται ΄…Η ενότητα και ο σεβασμός θα φέρει το αποτέλεσμα…….
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΜΑΡΚΑΝΤΑΔΕΣ ,Η ΓΝΩΣΤΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΧΙΩΤΙΣΣΑ , Ο ΡΟΔΙΤΗΣ , ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΗΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΚΥΡΑ ΤΗΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΤΑΦΗΔΕΣ ΠΟΥ ΑΡΠΑΞΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΗΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΛΠ
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΡΚΑΝΤΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΔΙΔΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ,ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΡΟΚΑΝΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΗΤΑΝΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΩΛ Ο ΜΕΓΑΛΟ ΨΩΜ…….ΗΣ ΕΧΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΤΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥΚΡΥΒΟΝΤΑΙ
– Απ’ όλο το μόρφωμα, αποσπώ -μεταξύ άλλων- μια χαρακτηριστική κρίσιμη παράγραφο, δηλωτική της στοχευμένης σκοπιμότητας, μα και του είδους της πρακτικής, που υιοθετείται από τυπικά αρμόδιους, οι οποίοι μόνον υπεύθυνοι δεν μπορεί να είναι. Το πνεύμα ’μοιάζει σχεδόν φασιστικό (αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν) και ιδιαίτερα υποτιμητικό για την μία πλευρά από τις συμβαλλόμενες σε αμφοτεροβαρείς -κατά τα άλλα- συμβάσεις, καθώς και για το ίδιο το δίκαιο των συμβάσεων.
Δεν μπορεί να εφαρμοστεί -έτσι- για ανανεώσεις ήδη πραγματοποιημένης παραγωγής. Ίσως για νέα παραγωγή και μετά κάποιο ικανό -μάλλον- διάστημα.
-:-
« … ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΩΝ
Άρθρο 5
Οργάνωση και λειτουργία
§ 7. Εάν ο διαμεσολαβητής έχει λάβει από την επιχείρηση που συνεργάζεται εντολή είσπραξης ασφαλίστρων από τους πελάτες, τα ασφάλιστρα αποδίδονται στην επιχείρηση το αργότερο εντός της εβδομάδας από την είσπραξή τους. Κάθε αντίθετη ρύθμιση [της] στις υφιστάμενες συμβάσεις συνεργασίας των εταιρειών με τους διαμεσολαβητές καταργείται. …»