Υποψηφιότητα με το συνδυασμό συμπολιτεία σαν δημοτικός σύμβουλος στο δήμο Πεντέλης έχει θέσει ο Γ. Χριστόπουλος, που έχει διατελέσει επί σειρά ετών σε θέσεις ευθύνης στον χρηματοπιστωτικό τομέα.
Κίνητρο για τη συμμετοχή του στις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές αποτελεί η συνεισφορά του στο κοινό καλό και την τοπική αυτοδιοίκηση, με στόχο την προσφορά του σε ένα δήμο στον οποίο κατοικεί με την οικογένειά του εδώ και πολλά χρόνια.
Ο σχεδιασμός ενός καλύτερου μέλλοντος για την τοπική κοινότητα της περιοχής, η βελτιωμένη καθημερινότητα μέσα από πολυδιάστατο προγραμματισμό, η ενίσχυση της ασφάλειας των πολιτών, δράσεις που αφορούν στον αθλητισμό τον πολιτισμό και την κοινωνική πολιτική είναι μόνο μέρος της πολιτικής που πρόκειται να εφαρμοστεί από τη ¨συμπολιτεία¨.
Η συμπόρευση του με την δήμαρχο Δήμητρα Κεχαγιά οφείλεται στο έργο που έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια στην περιοχή και το κοινό τους όραμα για το μέλλον των πολιτών.