Η Ένωση Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος, αποφάσισε να τροποποιήσει το Καταστατικό της, όχι μόνον για να το εκσυγχρονίσει, αλλά και για να συμβάλλει όσο μπορεί στην εξυγίανση του Κλάδου. Έτσι, οι τροποποιήσεις θα περιστραφούν γύρω από τρεις άξονες: Πρώτος, μείωση της Εκτελεστικής Επιτροπής σε επτά-οκτώ Άτομα, προεδρείο σύν 3-4, με τη συμμετοχή και μικρότερων Εταιρειών, δεδομένου ότι με 19 μέλη στο ΔΣ, οι αποφάσεις δύσκολα ήταν εφικτές. Δεύτερος, η Ένωση δεν θα εμφανίζεται αποκλειστικά ως Ένωση Εργοδοτών και τρίτος, όταν οι Εποπτικές Αρχές εντοπίζουν παρατυπίες σε Εταιρείες μέλη, και ανάλογα με το είδος της παρατυπίας, το ΔΣ με την έγκριση της Γενικής Συνέλευσης της Ένωσης, θα έχει το δικαίωμα να διαγράφει τα συγκεκριμένα μέλη. Τουλάχιστον, η ΕΑΕΕ δεν κάθεται ως απλός Θεατής να παρακολουθεί το διασυρμό των υπολοίπων μελών της, και να μην παίρνει θέση… Μια παλαιά πρόταση του “ID” και του “ΕΜΜ” που την επαναφέρουμε, είναι κάθε μήνα, η ΕΑΕΕ, να δημοσιεύει το σύνολο των Αποζημιώσεων που καταβάλλονται κατά κλάδο από τις Ασφαλιστικές στους Πελάτες τους καθώς και το σύνολο των Ασφαλίστρων. Δεν νομίζουμε να υπάρχει καλύτερος τρόπος να υπενθυμίζουμε στα μόνιμα αρνητικά ΜΜΕ, την πολύτιμη προσφορά του Κλάδου προς τους Πολίτες και προς τις Επιχειρήσεις…