Την Κυριακή, 12/06/11, ξεκίνησε τις εργασίες του ένα πολύ σημαντικό Διεθνές Συνέδριο, που θα συνεχίσει μέχρι τις 14/06/11, στο Caravel, που έχει ένα πολύ ενδιαφέρον Θέμα: “Ηγεσία & Μάνατζμεντ σε ένα Εναλλασσόμενο Περιβάλλον – Μαθήματα από την Αρχαία Ανατολική και Δυτική Φιλοσοφία”. Το Οργάνωσε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Πανεπιστήμιο Διεθνών Σπουδών Διεθνούς Οικονομίας και Επιχειρηματικότητας, της Κίνας (Beijing). Τη διοργάνωση επιμελήθηκε το γραφείο του Πρύτανη του ΟΠΑ, Γρηγόρη Πραστάκου και οι Ομιλητές ήταν καθηγητές του Μάνατζμεντ από όλο τον κόσμο. Μεταξύ τους διακρίναμε τον Μάριο Φιλιππίδη του Πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης, τον Sir Paul Judge, πρόεδρο του Συλλόγου των MBAs Αγγλίας, τον Ιορδάνη Καβαθατζόπουλο, του Uppsala University, Sweden, τη δική μας Νάνση Παπαλεξανδρή, του ΟΠΑ, τον Καρασμάνη Βασίλειο, του Πολυτεχνείου κ.ά.
Έπρεπε να το παρακολουθήσουν και μερικοί δικοί μας CEO και άλλα κορυφαία Στελέχη γιατί σίγουρα θα κέρδιζαν πολύτιμες Γνώσεις. Οι Απόψεις του Κομφούκιου συγκρινόμενες με τις αντίστοιχες του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, κ.ά., γύρω από το Μάνατζμεντ και την Ηγεσία, παραμένουν μέχρι σήμερα Διαχρονικές και Επίκαιρες, παρόλο που παραμένουν, αποκλειστικά στον Ακαδημαϊκό Χώρο, χωρίς να έχουν αγγίξει τις “Αγορές” και την “Απληστία” της “Δράσης” που μας οδηγούν στην αυτοκαταστροφή!
Είναι Αλήθεια, ότι ο Δυτικός Κόσμος, περίπου το ένα δισεκατομμύριο από το σύνολο των επτά δισεκατομμυρίων των Κατοίκων του Πλανήτη, τα τελευταία 60 χρόνια έζησε άνετα και πλουσιοπάροχα, όσο δεν έζησαν ποτέ τόσο πολλοί Άνθρωποι τα τελευταία 3 εκατομμύρια χρόνια που λένε ότι υπάρχουμε, ως Άνθρωποι.
Ίσως, τολμούμε να πούμε εμείς, ότι η μεγαλύτερη Παράλειψη των Αρχαίων αυτών Σοφών που είχαν καταλάβει και είχαν ερμηνεύσει με μεγάλη ακρίβεια τη “Φυσιολογική Συμπεριφορά” του “Ανθρώπου”, ήταν η ρήση: “Οταν ο Άνθρωπος Διαθέτει και Ασκεί Ανεξέλεγκτη Εξουσία, Οπωσδήποτε θα την Καταχραστεί”.
“Οι Σώφρονες Ηγέτες οφείλουν, μόλις αποκτήσουν Εξουσία, να δημιουργήσουν μια άλλη εντελώς Ανεξάρτητη Εξουσία, πιο ισχυρή από τη δική τους, ώστε να υπόκεινται σε Έλεγχο και Επαναφορά στο σωστό δρόμο, όταν λοξοδρομούν ή παρασύρονται από το δέλεαρ της Εξουσίας και κάνουν Καταχρήσεις”!
Είναι αλήθεια ότι μέχρι σήμερα, κανένας “Ηγέτης” δεν το έκανε! Οι δικοί μας Φιλόσοφοι απαιτούσαν την ‘Εθελοντική Αρετή, Σύνεση και Κατανόηση” του Αδύνατου, και έλεγαν πιο απλά: Είναι προτιμότερο να “Πουλήσεις” αυτό που θέλεις να κάνουν οι άλλοι για σένα, σε αντίθεση με τον Κάθετο Κομφούκιο που έλεγε ξεκάθαρα: “Υποταγή στον Ανώτερο”, δηλαδή επέβαλε, δεν “Πουλούσε” την απαραίτητη “Πειθαρχία” που είναι απαραίτητο στοιχείο Ολοκλήρωσης ενός έργου που απαιτεί την Αρμονική Συνεργασία μεταξύ πολλών Ανθρώπων! Δυστυχώς, πολλοί δικοί μας Διανοούμενοι έχουν Μπερδέψει και έχουν Δαιμονοποιήση την “Ανθρώπινη Πειθαρχία” συγχέοντάς την με την “Εκμετάλλευση”.
Από αυτά τα μαθήματα επιλέξαμε να καθιερώσουμε ένα από τα ρητά της “Σιωπηλής Πλειοψηφίας” που λέει: “Δεν Πιστεύουμε σε Μεσσίες. Πιστεύουμε σε Μεθόδους”!