Ως Περίεργες, χαρακτηρίζονται ο φήμες περί κλεισίματος 3-4 Ελληνικών Ασφαλιστικών Εταιρειών, και όχι από τις μικρές, δεδομένου, ότι οι φήμες δεν ξεκινάνε από την πιάτσα, αλλά από επώνυμους παράγοντες της Αγοράς! Αν αυτές οι φήμες, δεν συνοδεύονταν και από μερικές επιθετικές κινήσεις ορισμένων πολυεθνικών, που στοχεύουν να αυξήσουν τα μερίδια του κλάδου αυτοκινήτων, ίσως να περνούσαν απαρατήρητες! Σε μια Αγορά της περιφέρειας και για τις καλές συνοικίες, τα ασφάλιστρα από τη μία πλευρά και οι αυξημένες προμήθειες από την άλλη, που προσφέρουν οι εν λόγω Πολυεθνικές, είναι… ασυναγώνιστες και συζητιούνται από τους Πράκτορες σε όλη την Ελλάδα, δεδομένου ότι η επικοινωνία μεταξύ τους διαδίδεται ραγδαία. Νέες Πολιτικές σαν και αυτές από Πολυεθνικές που δεν έδιναν σημασία στα αυτοκίνητα, μεταξύ κουμπαριών και φίλων περνάνε μέσα από το “Σύρμα” που τους ενώνει επαγγελματικά. Οτιδήποτε αφορά το Επάγγελμά τους, περνάει με την ταχύτητα του ηλεκτρικού ρεύματος από τον έναν στον άλλον! Η αναταραχή στην Ασφαλιστική Αγορά, όχι μόνον δεν ηρεμεί, αλλά αυξάνεται με απρόβλεπτες συνέπειες… Ναι μεν, η Κρίση παράγει Ευκαιρίες, όμως και γκρεμίζει ανεπανόρθωτα τα ετοιμόρροπα κατασκευάσματα… Οι Ευκαιρίες δεν προσφέρονται στους αδύναμους, αλλά στους συντηρητικούς και Υγιείς επιχειρηματίες.