Ανακλήθηκε η άδεια λειτουργίας της Proton Bank και το ίδρυμα τέθηκε σε καθεστώς ειδικής εκκαθάρισης. Ειδικός Εκκαθαριστής διορίστηκε ο Δημήτρης Δεληπέτρος. Το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, μετά από εισήγηση της Τράπεζας της Ελλάδος και έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης, βάσει του νέου άρθρου 63 Ε του νόμου 3601/2007, ανέλαβε τη διάσωση της τραπέζης με την δημιουργία της “νέας Proton Bank”: προέβη δηλαδή στην εκ νέου κεφαλαιοποίησή της ως αποκλειστικός μέτοχος, κατ’ εφαρμογή των νέων διατάξεων του νόμου για την εξυγίανση πιστωτικών ιδρυμάτων. Στη νέα «καλή» τράπεζα Proton, μεταφέρθηκαν το σύνολο των καταθέσεων (ιδιωτών, επιχειρήσεων, τραπεζών και Δημοσίου), το υγιές ενεργητικό (χαρτοφυλάκια δανείων και τίτλων), το δίκτυο καταστημάτων καθώς και οι δραστηριότητες της παλαιάς Τράπεζας. Τα υπόλοιπα στοιχεία ισολογισμού και οι απαιτήσεις παλαιών μετόχων παρέμειναν στη «παλαιά» Τράπεζα Proton, η οποία ετέθη σε εκκαθάριση.
ΚΑΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΝΕΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΕΠΙ ΜΠΕΟΥ. Ο ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟΣ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ.
ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΠΙΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ… ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ….!!!!