Ο φίλος του ID, Χάρης Βήττας, πρώην υψηλόβαθμο στέλεχος και μέλος του ΔΣ του ΔΝΤ, μας έστειλε μερικά στοιχεία που απαντούν και απορρίπτουν τους ισχυρισμούς του άρθρου που γράψαμε για τις (5) Οικογένειες Νονών:
Το δημοσίευμά σας περιέχει στοιχεία που είναι ανακριβή. Αυτά που ισχύουν είναι τα εξής: 1. Ούτε η FED ούτε η ΕΚΤ είναι ιδιωτικές τράπεζες. Ένα πολύ μικρό μέρος από το κεφάλαιο της Fed ανήκει σε ιδιώτες αλλά και στις δύο περιπτώσεις η συμμετοχή του Δημοσίου τομέα δεσπόζει και σχεδόν όλα τα κέρδη τους διανέμονται στο κράτος.
Στην περίπτωση της Fed, τα κέρδη διανέμονται στην Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση και ένα 6% διανέμεται στους υπόλοιπους Μετόχους-Τράπεζες. Ένα μικρό ποσοστό επίσης παρακρατείται ως Απόθεμα. Το 2010, η FED κέρδισε $82 δις και μετέφερε στην Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση των ΗΠΑ $79 δις. Στην περίπτωση της ΕΚΤ, αποκλειστικοί μέτοχοι είναι οι Κεντρικές Τράπεζες της Ευρωζώνης.
2. Ο ιδιωτικός τομέας και οι ακατονόμαστοι ζάπλουτοι του άρθρου δεν παίζουν κανένα ρόλο στην επιλογή των Διοικητών και μελών του ΔΣ των 2 τραπεζών ή στην διαχείρισή τους και την νομισματική πολιτική που ασκούν. Και οι δύο Κεντρικές Τράπεζες απολαμβάνουν πολύ υψηλό βαθμό λειτουργικής ανεξαρτησίας αλλά είναι υπόλογες στην Γερουσία και στην Ευρωπαϊκή Βουλή. Τα Διοικητικά στελέχη προτείνονται από τις πολιτικές αρχές και εγκρίνονται από τις αντίστοιχες νομοθετικές αρχές αλλά η διάρκεια της θητείας τους είναι προδιαγεγραμμένη και δεν μπορεί να συντομευθεί εκτός αν υποπέσουν σε εγκληματικές πράξεις. Αυτό, και το γεγονός ότι δεν μπορούν να επανεκλεγούν (στην περίπτωση της ΕΚΤ) περιορίζει σημαντικά την δυνατότητα πολιτικών παρεμβάσεων στην άσκηση των καθηκόντων τους.
3. Η Fed και οι ανύπαρκτοι συγγενείς της δεν είχαν κανένα απολύτως ρόλο στη δημιουργία της ΕΚΤ.
Συμπληρωματικά, ο Χάρης Βήττας, μας έστειλε ένα απόσμασμα από τη wikipedia η οποία αναφέρεται στον τρόπο που Διοικείται και Ελέγχεται η Fed:
Σύμφωνα με το Διοικητικό Συμβούλιο της Fed, η Τράπεζα είναι ανεξάρτητη από την Κυβέρνηση στο σημείο που οι Αποφάσεις της δεν χρειάζεται να εγκριθούν από τον Πρόεδρο των ΗΠΑ ή οποιονδήποτε άλλον του Εκτελεστικού σκέλους της Κυβέρνησης, (Λευκός Οίκος). Η Εξουσία της, όμως, προέρχεται από την Αμερικανική Βουλή από την οποία και Εποπτεύεται. Επί πλέον, ο Πρόεδρος, Αντιπρόεδρος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Fed, επιλέγονται από τον Πρόεδρο των ΗΠΑ και Εγκρίνονται από τη Βουλή. Η Κυβέρνηση, επίσης ασκεί κάποιους Ελέγχους και καθορίζει τους Μισθούς των Ανωτάτων Στελεχών της Fed. Επομένως, η Fed περιλαμβάνει στοιχεία του Δημοσίου και του Ιδιωτικού Τομέα.
Σύμφωνα με το Διοικητικό Συμβούλιο της Fed, η Τράπεζα είναι ανεξάρτητη από την Κυβέρνηση στο σημείο που οι Αποφάσεις της δεν χρειάζεται να εγκριθούν από τον Πρόεδρο των ΗΠΑ ή οποιονδήποτε άλλον του Εκτελεστικού σκέλους της Κυβέρνησης, (Λευκός Οίκος).
Ε!!! ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ
ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΗΤΤΑΣ(ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ);;
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΑ ΜΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΛΙΓΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΜΟΥ
καλα τα λεει ο ΒΗΤΤΑΣ ,(υπαλληλος του ΔΝΤ) αλλα δεν μας λεει σε ποιον ανηκουν οι τραπεζες μετοχοι της ΕΚΤ διοτι καμμια απο τις δηθεν κρατικες τραπεζας δεν ειναι κρατικη ολες ανηκουν σε <<αγνωστους>> επενδυτες.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΗΝ FED ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΒΑΪΣΧΑΟΥΠΤ (ILLOUMINATI) ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ”ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΙΔΡΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΤΣAΪΛΔ.
Ευχαριστούμε θερμά τον Κο Χάρη Βήττα για τη προσπάθεια ακαδημαϊκής ενημέρωσης/διαφώτησης, όμως κάποια πράγματ απλά δεν είναι έτσι όπως μας τα παρουσιάζει.
Δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω όπως προσπάθησε ο συντάκτης της απάντησης Κος Βήττας, το διαδίκτυο παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες προς αυτό.
Ας ασχοληθούμε με τη Τράπεζα της Ελλάδος η οποία είναι μέτοχος της ΕΚΤ. Την Τράπεζα της οποίας το μετοχολόγιο ουδείς γνωρίζει, εκτός της συμμετοχής του Δημοσίου, βλ. εκάστοτε Κυβέρνηση, που περιορίζεται στο 9%.
Το καταστατικό της ΤτΕ περιείχε έως πρόσφατα άνα άρθρο, το 14ο, το οποίο αφαιρούσε το δικαίωμα ψήφου στις Γ.Σ. απο μη Έλληνες υπηκόους/μετόχους.
And Guess What ……………………
Πρόσφατα το άρθρο “μετετράπει” και αφαιρέθηκε η “απαγορευτική” διάταξη.
Δικαίωμα ψήφου στις Γ.Σ. έχουν όλοι πλέον Κε Βήττα και προφανώς δεν αναφέρομαι σε φυσικά πρόσωπα μετόχους, αλλά μάλλον την ΕΚΤ και το ΔΝΤ.
Καλά τα “καθρεπτάκια” και οι “πολύχρωμες χάνδρες/κρύσταλοι”, μόνο που οι ιθαγενείς πλέον δεν “θαμπώνονται”.
Τα Σέβη μου.