Στο ID της Τρίτης 15 Νοεμβρίου 2011, στο άρθρο “Οδηγός Ελληνικών Αγορών” γράφτηκε ότι τα σουπερμάρκετ Βερόπουλος συνεργάζονται με την Ολλανδική εταιρεία SPAR και ως εκ τούτου δεν προτείνονται σε όσους “επιμένουν ελληνικά”. Σύμφωνα ωστόσο με επιστολή της Βερόπουλος που έφτασε στα γραφεία μας ισχύουν τα εξής: η αλυσίδα σούπερ μάρκετ Βερόπουλος ιδρύθηκε το 1969 από τους αδελφούς Κώστα και Αλέκο Βερόπουλο και είναι αμιγώς ελληνική και οικογενειακή εταιρία έως σήμερα, στην οποία απασχολούνται 7.500 εργαζόμενοι. Ο Βερόπουλος έχει τα δικαιώματα χρήσης και διακίνησης των προϊόντων SPAR στην Ελλάδα, από τα οποία το 80% παράγουν Έλληνες προμηθευτές. Παρακαλούμε όλους τους αναγνώστες του ΙD να μας ενημερώνουν για παρόμοιες παραλήψεις. Υπάρχουν άλλωστε και πολλές ακόμα Ελληνικές Εταιρείες που δεν τις γνωρίζουμε γιατί δεν διαθέτουν τα διαφημιστικά κονδύλια των πολυεθνικών…