Φίλος του I.D. μας έστειλε το παρακάτω άρθρο του Έθνους με την εξής, εύστοχη, σημείωση: “Να ευχαριστείτε την Τρόικα που πιέζει για εκσυγχρονισμό και μας δίνει την τεχνογνωσία που κάνει πιο δύσκολο (αν όχι αδύνατο) στους απατεώνες πολιτικούς και προμηθευτές να μας εκμεταλλεύονται. Ενημερώστε και τον κ. Τσίπρα παρακαλώ.” Διαβάστε το σχετικό άρθρο:
(ethnos.gr) Πρόκειται για το φάρμακο σιπροφλοξαξίνη, αντιβιοτικό, το οποιό αφορά στις ανάγκες όλων των νοσοκομείων της χώρας με προϋπολογισθείσα δαπάνη 5. 200. 000 ευρώ, το οποίο κατέληξε τελικά σε 420. 000 ευρώ.
Στην ανακοίνωση που εξέδωσε για το θέμα ο Α. Λοβέρδος, αναφέρει τα εξής:
“Το Νοέμβριο όπως είχαμε πει γίνονται αυτές οι ηλεκτρονικές δημοπρασίες, ξεκίνησαν από σήμερα και έχουμε εκκωφαντικό αποτέλεσμα. Μόλις ολοκληρώθηκε η πρώτη δημοπρασία του Νοεμβρίου για τα φάρμακα των νοσοκομείων, που επαναλαμβάνω είναι δραστική ουσία, δεν είναι συσκευασμένα φάρμακα, είναι δραστική ουσία χωρίς εμπορική ονομασία.
Μόλις ολοκληρώθηκε, λοιπόν, η πρώτη ηλεκτρονική δημοπρασία του Νοεμβρίου, όπως είχε γίνει και τον Ιούλιο και συγκεκριμένα για το φάρμακο σιπροφλοξαξίνη, που είναι αντιβιοτικό και που αφορά στις ανάγκες όλων των νοσοκομείων της χώρας με προϋπολογισθείσα δαπάνη 5. 200. 000 ευρώ. Κατέληξε σε 420. 000 ευρώ. Δηλαδή υπήρξε μέσα από την ηλεκτρονική δημοπρασία μείωση της τάξης του 92%.
Αισθανόμαστε πάρα πολύ υπερήφανοι. Ο υφυπουργός, κ. Τιμοσίδης κι εγώ προσωπικά. Γιατί ο αγώνας μας έχει αποτέλεσμα, που αφορά τον Έλληνα φορολογούμενο, τον Έλληνα πολίτη. Θέλουμε και οι δύο να συγχαρούμε τον γενικό γραμματέα του Υπουργείου, τον κ. Νίκο Πολύζο, ο οποίος είναι ο αρχιτέκτονας αυτής της δουλειάς.
Εμείς αυτά που λέμε τα κάνουμε. Και είναι εκκωφαντική, ξαναλέω, η διαφορά του 92%. Από 5. 200. 000 ευρώ, να αγοράζουμε με 420. 000 ευρώ ίδια ποσότητα. Και έτυχε στην προκείμενη περίπτωση η δραστική ουσία αυτή να είναι γενόσημο. Δηλαδή επιτυγχάνεται και ο άλλος μας στόχος, που είναι στόχος πανευρωπαϊκός – δεν είναι μόνο ελληνικός – της προώθησης των γενοσήμων. Και τέλος να πω ότι “έτυχε” να είναι ελληνική η εταιρία.
Γιατί μας έλεγαν ότι τον Ιούλιο η ηλεκτρονική δημοπρασία εκείνη είχε καταλήξει σε εταιρία που δεν ήταν ελληνική κι ότι αυτό θα κατέληγε συνολικά στην αποβολή των ελληνικών εταιριών από το παιχνίδι. Λάθος ήταν εκείνο και το είχαμε πει αμέσως, ότι κάνετε λάθος . Και ήρθε η σημερινή μέρα να αποδείξει ότι κι εκεί δεν είχαν δίκιο. Και μας έλεγαν, “μην χαίρεστε ότι κατεβάσατε τις τιμές. Κατ’ ουσίαν κλείνετε τις ελληνικές βιομηχανίες.
Γίνεται dumping. Θα καταλήξουν μόνο σε πολυεθνικές, οι οποίες στο τέλος θα ανεβάσουν τις τιμές”. Τους λέγαμε, ότι δεν έχετε καθόλου δίκιο, μας το αποδεικνύει και η σημερινή μέρα. Θεωρώ σημαδιακή τη μέρα αυτή, αν θυμάστε η μείωση του καλοκαιριού στην πρώτη ηλεκτρονική δημοπρασία, που έκανε ποτέ το ελληνικό δημόσιο ήταν της τάξης του 85% και σήμερα πετύχαμε 92% και αξίζουν συγχαρητήρια κι από μένα και από τον κ. Τιμοσίδη στον κ. Πολύζο και τους συνεργάτες του”.