Ο Οργανισμός Πολιτισμού, Νεολαίας και Άθλησης του Δήμου Αθηναίων και ο Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών Σωματείων (Σ.Ε.Γ.Α.Σ), με υποστηρικτή εκπαίδευσης το SPORTS SCHOOL των ΙΕΚ ΞΥΝΗ, διοργάνωσαν την Κυριακή 20 Μαΐου, τον 1ο Acropolis Half Marathon, το γνωστό σε όλους μας, εδώ και χρόνια, «Γύρο της Αθήνας». Ο «Γύρος της Αθήνας» λοιπόν, μετεξελίχθηκε και μετονομάστηκε στον «1ο Ημι-μαραθώνιο Δρόμο στην Αθήνα», με καίριο στόχο να προβάλει τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της αθηναϊκής πρωτεύουσας στο εξωτερικό.
Η εκκίνηση του 1ου Acropolis Half Marathon έγινε στα Προπύλαια του Παναθηναϊκού Σταδίου και ο τερματισμός στο Ζάππειο, ενώ παράλληλα με τον ημι-μαραθώνιο 21 χλμ. έγιναν και 3 αγώνες δρόμου 8 χλμ., 3 χλμ., και 700 μ., υπό την ονομασία «ATHENS RUN –Τρέχοντας την Αθήνα». Επιπλέον, στο πλαίσιο της λαμπρής και μείζονος σημασίας διοργάνωσης του 1ου Acropolis Half Marathon, το «XINIS RUNNER TEAM» του Εκπαιδευτικού Ομίλου ΞΥΝΗ έδωσε ένα δυναμικό «παρών», ολοκληρώνοντας έναν παράλληλο αγώνα δρόμου.
Τόσο ο 1ος Ημι-μαραθώνιος δρόμος, όσο και οι επιμέρους αγώνες δρόμου, πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια ενός τριημέρου σημαινουσών εκδηλώσεων προβολής της Αθήνας εκτός των ελληνικών συνόρων. Επί παραδείγματι, την Παρασκευή, τελέστηκαν μουσικά -και άλλα- happenings σε κεντρικές πλατείες της πρωτεύουσας, στα οποία συμμετείχε μεταξύ άλλων, και η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων, ενώ το Σάββατο -συμπίπτουσα με την Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων- η είσοδος σε όλα τα αθηναϊκά μουσεία ήταν δωρεάν καθόλη τη διάρκεια της ημέρας, συμπεριλαμβανομένου και του νέου μουσείου της Ακρόπολης, όπου πραγματοποιήθηκαν σημαντικές προβολές και παραστάσεις, έως και το βράδυ του Σαββάτου.
Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος ΞΥΝΗ, ως μείζων αρωγός και συνοδοιπόρος στον κλασικό «Γύρο της Αθήνας», τον «1ο Acropolis Half Marathon 2012», είναι πάνω από 50 χρόνια ταγμένος στο «μαραθώνιο» για την Παιδεία και την ποιοτική εκπαίδευση.