Τα σενάρια που δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο για το θέμα που απασχόλησε όλη την ημέρα τα ΜΜΕ για τη σύλληψη και απελευθέρωση του δημοσιογράφου/εκδότη Βαξεβάνη, ο οποίος δημοσίευσε την περίφημη λίστα Λαγκάρντ στο περιοδικό που εκδίδει, ήταν πολλά και ποικίλα. Βλέπεται, η κατάσταση στην Ελλάδα στις μέρες μας είναι τόσο εκρηκτική που και το πιο αθώο συμβάν να γίνει ο κόσμος δεν μπορεί να το δεχτεί ως φυσιολογικό. Πρέπει να είναι αντικείμενο συνωμοσίας, δολοπλοκίας σκοτεινών δυνάμεων που όλα τα μαγειρεύουν, όλα τα μπερδεύουν. Έτσι, γράφτηκε, ότι η όλη υπόθεση ήταν στημένη για να… τσαλακώσουν λίγο τον Γ. Τράγκα που ενοχλούσε σφόδρα τους Γερμανούς με τα καθημερινά και συχνά ρηχά σχόλιά του για τη Μέρκελ και δεν άγγιζε στον ίδιο βαθμό ή τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό και τους Έλληνες Πολιτικούς που είναι πολύ περισσότερο υπεύθυνοι για την κατάρρευση της Ελληνικής Οικονομίας! Άλλοι λένε ότι η λίστα πειράχτηκε και έσβησαν ονόματα πολιτικών… Ποια είναι η αλήθεια; Μάλλον δεν πρόκειται να τη μάθουμε. Το μόνον που θυμόμαστε σε αυτές τις περιστάσεις είναι το αμερικάνικο ρητό που λέει: You cannot fight City Hall! Η ελεύθερη μετάφραση είναι: Δεν μπορείς να τα βάλεις με την Εξουσία!