Φωτοτυπήστε αυτό το άρθρο για την ιστορία! Το “ID” φροντίζει όσο μπορεί να σας προσφέρει την “Ουσία” των γεγονότων, τουλάχιστον για να γνωρίζουμε Πού μας Οδηγούν οι Δανειστές μας με την πλήρη συνεργασία των Πολιτικών μας! Δεν ήταν αρκετή η ψήφιση του Μνημονίου ΙΙ για να πάρουμε την εκταμίευση των 31 δισ., που θα πήγαιναν και τα 31 στις τσέπες τους. Στις Τράπεζες τα 25 δισ. για να έχουν Κεφάλαια να λειτουργούν ως Τράπεζες, Κεφάλαια δηλαδή, Αποθεματικά που θα πρέπει να Κάθονται σε ειδικούς λογαριασμούς. Δεν θα έχουν το δικαίωμα να δανείζουν την Κοινωνία με αυτά! Και τα υπόλοιπα 6 δισ. θα πάνε στις “Εταιρείες του Ιδιωτικού Τομέα”, μας λένε, για να τονωθεί η Οικονομία! Μόνον που δεν μας λένε ποιοι είναι οι Μέτοχοι αυτών των Προμηθευτών του Ιδιωτικού Τομέα που Προμηθεύουν την Πολιτεία! Διαβάστε τι σκέπτοναι στο Eurogroup για να μας εκταμιεύσουν τα χρήματά τους που θα πάνε πίσω σε αυτούς και στα δικά τους Golden Boys! Πολιτικούς και Τραπεζίτες!
Πολύ απλά, μας παραπλάνησαν οι Δανειστές μας! Αφού εξασφάλισαν Νομοθετικά τις Απαιτήσεις τους, τώρα μας έθεσαν θέμα Εξασφάλισης της Διακυβέρνησης της Ελλάδας σε όλους τους Τομείς. Οικονομικούς και Διοικητικούς, και μάλιστα, παρακάμπτοντας τη Βουλή, έστω και αν αυτή είναι “δική τους”! Τους ενοχλεί, κάθε πέντε και δέκα να πρέπει να χρηματίζουν έναν έναν βουλευτή για να εξασφαλίσουν την ψήφο του! Έτσι, επιμένουν να γίνονται οι Αποκρατικοποιήσεις με δικές τους αποφάσεις, εκτός Βουλής, αφού εξασφάλισαν και το Εθνικό Ταμείο του κράτους. Όλα τα χρήματα θα εισπράττονται από το Νέο Ταμείο που θα ελέγχεται απόλυτα από τους ίδιους, και όλες οι πληρωμές θα γίνονται πρώτα στις απαιτήσεις τους, τόκοι και δόσεις και ό,τι περισσέψει θα προσφέρεται για τις υπόλοιπες υποχρεώσεις του Ελληνικού Κράτος!
Ποιος θα Πίστευε ότι η Ευρωπαϊκή Ενωση για την οποίαν ήμασταν όλοι περήφανοι, θα έφτανε σε αυτό το σημείο της απόλυτης υποδούλωσης!
Αποικιοκρατία του χειρίστου είδους!
Στις διαπραγματεύσεις που διεξάγονται από χθες στις Βρυξέλλες για να έρθει η δόση τα ανταλλάγματα είναι πολλά και μεγάλα. Κάποιοι κάνουν λόγο για Απώλεια Εθνικής Κυριαρχίας, κάποιοι άλλοι για Ανάγκη Πατριωτικής Στάσης απέναντι στους Δανειστές.
Στο επίκεντρο βρίσκεται η επιτροπεία της τρόικα στην ακίνητη περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου, αλλά και ο Πλήρης της Έλεγχος στις Αποκρατικοποιήσεις που θα γίνονται από το Ταμείο Αξιοποίησης (ΤΑΙΠΕΔ) χωρίς καμία Κυβερνητική ή Πολιτική (όπως μέσω Βουλής) Παρέμβαση!
Στους όρους που έθεσαν οι δανειστές προ ημερών προστέθηκε ένας ακόμη. Η Αυτόματη λήψη Πρόσθετων Μέτρων, δηλαδή, περικοπές Μισθών και Συντάξεων και φυσικά Απολύσεις αν υπάρχει ένα έλλειμμα στα Έσοδα από το ξεπούλημα της Περιουσίας μας λόγω της καθυστέρησης στην πώληση συγκεκριμένων περιουσιακών στοιχείων για δύο συνεχόμενα τρίμηνα.
Οι Δανειστές, ακόμη και αν οι Διεθνείς Κερδοσκόποι ή η ίδιοι με τις αρνητικές τους δηλώσεις εμποδίζουν τις πωλήσεις ΔΕΚΟ και ακινήτων, ζητούν νέες παρεμβάσεις στο σκέλος το Δαπανών! Λένε ότι κάθε έλλειμμα στην ιδιωτικοποίηση προκαλεί μεγαλύτερη ανάγκη χρηματοδότησης του χρέους που αυτοί καλύπτουν και έτσι έχουν λόγο.
Ζητούν έτσι να Αυξάνεται το Περίσσευμα Εσόδων Εξόδων, ας το πούμε “Κέρδος” (Πρωτογενές Πλεόνασμα) κατά ποσό ίσο με το 50% του Ελλείμματος στα Έσοδα που αναζητούνται από Αποκρατικοποιήσεις. Δηλαδή ασχέτως “Κοινωνικού Κόστους” σφίγγουν περισσότερο τη θηλιά στο λαιμό μας φροντίζοντας αποκλειστικά τα δικά τους τοκογλυφικά Κέρδη μειώνοντας συνεχώς τις τρέχουσες δαπάνες της Κυβέρνησης και αδιαφορώντας πλήρως Πώς θα ζήσουν εκατομμύρια Ελληνικές Οικογένειες!
Κουβέντα, για να κάνουν το ίδιο αποκλειστικά στις επιδιωκόμενες Σπατάλες και στη Διαφθορά, προκειμένου να αποκαλυφτούν τα ετήσια κλεμμένα δισ. που είναι υπεραρκετά για να τους εξοφλήσουμε!
Κουβέντα δεν κάνουν να μας δώσουν την πολύτιμη Παραγωγική Διακυβέρνηση να Εκμεταλλευτούμε εμείς την Περιουσία μας και να βγάλουν και αυτοί, καμία αντίρρηση! Όχι, δεν θέλουν να βγάλουμε εμείς ούτε ένα ευρώ Καθαρού Κέρδους από την Περιουσία μας! Πιο απλά, θέλουν το 100% των Κερδών για να ασκήσουν την Παραγωγική Διακυβέρνηση που έχουν, το Μάνατζμεντ δηλαδή της χώρας, έχοντας ολόκληρο τον Ελληνικό Λαό βυθισμένο στην Τριτοκοσμική Εξαθλίωση.
Νομίζουμε ότι αυτή η Πολιτική γράφει Ιστορία και αποκαλύπτει τη Νέα Μέθοδο Οικονομικής Υποδούλωσης στα Κράτη στα οποία μπορούν να εξαγοράζουν τις Πολιτικές Ηγεσίες τους!
Για αυτό οι λέξεις “Απροκάλυπτη Προδοσία” και “Εθνικοί Προδότες” βρίσκονται καθημερινά στο λεξιλόγιο των Ελλήνων!
Τι φιλοσοφημένο άρθρο και αυτό! Να είχε τουλάχιστον υπογραφή Σύριζα ή Χρυσή Αυγή να καταλαβαίναμε που το πάει ο Συντάκτης. Τόσα χρόνια μόνοι μας εκμεταλλευόμαστε τις ΔΕΚΟ και την περιουσία μας και πράγματι τα βολέψαμε μια χαρά (δηλαδή τα δικά μας τα παιδιά, τις τσέπες μας, τις μίζες μας κλπ).
Ας τα δώσουμε τώρα και στους ξένους μπας και βγάλουν κανένα φράγκο και μειώσουμε το χρέος μας.
Εμείς πάντως αποδείξαμε ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε
Αγαπητέ Δημήτρη,
Δεν εκμεταλλευόμαστε τις ΔΕΚΟ ως Λαός!Τις Καταλήστευαν τα Κομματικά Στελέχη σε συνεργασία με την εκάστοτε Πολιτική Ηγεσία ασκώντας αποκλειστικά την Κομματική Διακυβέρνηση της Συμφοράς! Έκλεβαν το 95% και μοίραζαν το 5% στους οπαδούς τους! Το Έγκλημα δεν είναι η ξένη Διακυβέρνηση. Είναι α) το ξεπούλημα της Περιουσίας της χώρας μας που ανήκει στους Πολίτες-Μετόχους της Ελλάδας, β) η αποκλειστική εκμετάλλευση των Κερδών κατά 100% από τους ξένους και το χειρότερο, γ) η Αποικιοκρατική Διακυβέρνηση της χώρας μας που καταργεί κάθε έννοια Δημοκρατίας και Αυτοδυναμίας!
Αυτές οι ενσυνείδητες πράξεις υπάγονται 100% στην κατηγορία της Εθνικής Προδοσίας και τιμωρούνται ανάλογα. Ευχόμεθα να ζήσουμε να δούμε την τιμωρία τους.
Με την ευκαιρία, γιατί τα πάντα να υπάγονται σε ένα Κόμμα. Δεν είναι εφικτό να υπάρχουν ακομμάτιστες απόψεις;
Αγαπητέ κύριε Μωράκη,
η απάντηση σας δεν αλλάζει την ουσία. Και βέναια δεν διαχειρίστηκε τις ΔΕΚΟ ο ίδιος ο λαός (αλλά ας μην ξεχνάμε και τις “κοινωνικοποιήσεις” και τα Γιουγκοσλαβικά μοντέλα ανάπτυξης) πάντως τις διαχειρίστηκαμε εμείς οι Έλληνες και ιδού τι καταφέραμε.
Ας δοκιμάσουμε τώρα και κάτι άλλο. Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε “outsource” όλη την κρατική μηχανή μήπως και δούμε άσπρη ημέρα.
Και κάτι τελευταίο κύριε Μωράκη. Είστε ένα πολύ καλό ενημερωτικό δελτίο.
Γιατί πρέπει να γράφετε “πολιτικά” και να προκαλείτε την διαφωνία των αντιφρονούντων. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, έχουμε τις πολιτικές μας απόψεις, διαβάζουμε τις εφημερίδες μας και τα sites μας.
Γιατί να διαβάζυμε πολιτικά άρθρα και στο ID? Εμείς θέλουμε να μας ενημερώνετε για τις εξελίξεις στην αγορά
Αγαπητέ Δημήτρη,
Δεν μπορούμε να προσπαθούμε να επιβιώσουμε στην Αγορά μας, στον κλάδο μας και να αγνοούμε το “Περιβάλλον” μέσα στο οποίο λειτουργούμε και να μην καυτηριάζουμε τις Ρίζες των Πολιτικοοικονομικών προβλημάτων της χώρας μας. Γνωρίζετε πόσα προβλήματα μας δημιουργεί η Κομματική Διακυβέρνηση που έχει εισχωρήσει και στην τελευταία γωνιά της Ελλάδας καταργώντας κάθε είδους Δίκαιης και Αξιοκρατικής Μεταχείρισης των Πολιτών. Καταλαβαίνουμε ωστόσο, ότι οι τοποθετήσεις μας δεν είναι αρεστές σε κομματικά ευνοούμενα στελέχη, γιατί και εμείς αν ανήκαμε σε αυτή την κατηγορία δεν θα ονομάζαμε τις επισημάνσεις μας “Πολιτικά Άρθρα”, επισημάνσεις οι οποίες έχουν εξοργίσει ολόκληρο τον εργαζόμενο λαό στον ιδιωτικό τομέα.
Να τη η ταμπέλα! Αφού διαφωνήσαμε στο περιεχόμενο και αποκαλέσαμε τις απόψεις σας πολιτικά άρθρα είμαστε κομματικά ευνοούμενοι. Σκεπτόμενοι δεν μπορύμε να είμαστε.
Όχι κύριε Μωράκη έχω τις απόψεις μου αλλά δεν υπήρξα ευνοούμενος κανενός κόμματος ούτε τους ξέρω ούτε με ξέρουν ούτε μου πρότεναν ούτε υπήρξα υποψήφιος κανενός κόμματος.
Εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα είμαι και άγρια φορολογούμενος μάλιστα αλλά δεν μπορώ να έχω περάσει τόσα και να υπερασπίζομαι το status quo (να μην πουλήσουμε, να μην φορολογηθούμε, να μην απολυθούμε, να μην μειωθούν οι μισθοί μας, να μην, να μην.)