Οι απόψεις ορισμένων κορυφαίων στελεχών της Αγοράς που δεν διστάζουν να σχολιάζουν ωμά και ρεαλιστικά την Πολιτικοοικονομική Κατάσταση της χώρας περιμένουν με αγωνία να διαπιστώσουν αν οι Γερμανοί Παρατηρητές καταφέρουν να περιορίσουν, τουλάχιστον τις πιο κραυγαλέες Καταχρήσεις της Κομματικής Διακυβέρνησης των δύο Κομμάτων Εξουσίας. Επί της ουσίας, τίποτα δεν άλλαξε στην Κομματική Διακυβέρνηση της χώρας μας και μάλιστα οι εταίροι μας την…επιβράβευσαν απελευθερώνοντας δέκα περίπου δισεκατομμύρια που θα χρησιμοποιηθούν για τις πληρωμές των Προμηθευτών του Κράτους! Τα ΜΜΕ θριαμβολογούν λέγοντας ότι ζεστό χρήμα θα πέσει στην Αγορά των Μικρομεσαίων ενώ όλη η Ελλάδα γνωρίζει σε ποιές τσέπες…Μικρομεσαίων θα πέσει το ζεστό χρήμα των Δανειστών μας το πρώτο τρίμηνο του 2013…Είναι να μη τρίβουν τα χέρια τους οι…300 της Συμφοράς; Δε γνωρίζουν οι Δανειστές μας που διοχετεύεται αυτό το χρήμα; Γνωρίζουν και παραγνωρίζουν! Πέρα από τις ημέτερες Μικρομεσαίες που θα τσεπώσουν τα μισά, τα άλλα μισά διοχετεύονται στις Πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας που την αντιμετωπίζουν ωμά Αποικιοκρατικά! Το αίσχος των Καταχρήσεων έφτασε μέχρι τα Ταμεία των…ΔΕΚΟ. Τα επανδρώνουν με δικού τους ανθρώπους και καταληστεύουν το δημόσιο χρήμα και τους Πολίτες! Διαβάστε τι έπαθε μια Αναγνώστρια του “ΕΜΜ” και μας το κατήγγειλε πρόσφατα.
Πήγε να πληρώσει έναν εισαγωγικό δασμό για την εισαγωγή μιας περούκας και η απόδειξη έγραφε μηχανογραφικά 500 ευρώ, όμως στο σύνολο προς πληρωμή το ποσό ήταν 670 ευρώ. Πρόσεξε ότι τα 170 ευρώ προστέθηκαν χειρόγραφα στο κάτω μέρος της απόδειξης με την αιτιολογία “διάφορα έξοδα”. Όταν το πρόσεξε η Πολίτης, ζήτησε να δει το απόκομμα της απόδειξης και αφού το έδειξε η υπάλληλος με…το ζόρι, οι φοβίες της κυρίας επαληθεύτηκαν! Το απόκομμα έγραφε μόνον 500 ευρώ! Της προξένησε δε μεγάλη εντύπωση πώς η υπάλληλος επέμενε να πληρώσει τα επί πλέον 170 ευρώ λέγοντας ότι πρέπει να τα πληρώσει και μετά αν θέλει μπορεί να τα αμφισβητήσει γραπτώς! Μόνον όταν η κυρία απείλησε ότι θα καλέσει επί τόπου τα κανάλια, φάνηκε να κάμπτεται η θρασσύτατη υπάλληλος και να δέχεται μόνον τα 500!
Όταν δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικό έλεγχος πουθενά…γιατί να μη κατακλέβουν οι πάντες ό,τι μπορούν…Αν συλληφθεί κανένας να κλέβει, κινητοποιείται αστραπιαία ο Κομματικός Μηχανισμός και το θέμα θάβεται αμέσως…Συμπληρώνονται τα έγραφα από τις γελοίες επιτροπές, Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης, γνωστές ως ΕΔΕ, στις οποίες πρέπει να συμμετέχει…ο κατηγορούμενος και βγαίνει το πόρισμα, μόνιμα απαλλακτικό λόγω έλλειψης επαρκών αποδείξεων! Καμιά φορά τιμωρείται ο υπάλληλος με ποινές της πλάκας και επιστρέφει στη θέση του σαν να μη συνέβη τίποτα…Για να διώξουν έναν δημόσιο υπάλληλο για κλοπή, πρέπει να κλέψει πάνω από 100.000 ευρώ κάθε φορά και πάνω από τρεις φορές σε διάστημα δέκα ετών! Απίστευτο και όμως αληθινό!
Περιμένουμε να δούμε πώς θα συνεργαστούν οι ξένοι Καταχραστές με του ντόπιους Καταχραστές του δημόσιου χρήματος της Ελλάδας.
Θα διαβάζουν τα παιδιά μας το απερίγραπτο μπάχαλο και χάος που επικρατεί στη χώρα μας στις μέρες μας και δε θα το πιστεύουν!