Οι προσπάθειες της Κυβέρνησης και των ΜΜΕ να Αποποινικοποιήσουν τον Ε. Βενιζέλο από τις Πολιτικές και Ποινικές Ευθύνες του για την χειρισμό του της περιβόητης Λίστας Λαγκάρντ, και να τα φορτώσουν όλα στον Παπακωνσταντίνου έχουν γίνει αντιληπτές και από τον πιο αφελή Έλληνα Πολίτη. Γελοία επιχειρήματα του τύπου, το πήρε στα χέρια του την τάδε ημέρα και το απέδωσε αμέσως μόλις πρόσεξε τη σπουδαιότητά της στον Διώτη, αφήνοντας να εννοηθεί ότι τις Ευθύνες έχει ο Εισαγγελέας ή δεν μπορούμε να Ποινικοποιήσουμε την Πολιτική Ζωή του τόπου, γιατί τότε θα…απειληθεί η σταθερότητα της Κυβέρνησης, (Δηλαδή είναι οκ να έχουμε ένα Ποινικά Υπόλογο Υπουργό για να έχουμε… σταθερότητα)! και ένα σωρό άλλα επιχειρήματα που επικαλούνται οι μιλημένοι δημοσιογράφοι, που όσο και αν προσπαθούν να δώσουν σοβαρότητα σε αυτά που λένε, δεν μπορούν γιατί δεν τα πιστεύουν ούτε οι ίδιοι, δημιουργούν μια ατμόσφαιρα που θυμίζει τις μέρες των δηλώσεων του Ανώτατου Σοβιέτ που κανένα ΜΜΕ στην Ευρώπη δεν έπαιρνε στα σοβαρά! Όλοι οι Έλληνες γνωρίζουν τον ασφυκτικό Έλεγχο που ασκεί η Πολιτική Εξουσία στην Ελλάδα ελέγχοντας τα πάντα, δε θα άφηνε στη δικαιοδοσία ενός Διοικητικού Στελέχους τους, να πάρει καμία απολύτως πρωτοβουλία…Το θέμα τους είχε θορυβήσει τόσο πολύ που προσπάθησαν με κάθε τρόπο να το πνίξουν αλλά δε τα κατάφεραν. Οι αποκαλύψεις του Έλληνα Ελβετού Βουλευτή που τόλμησε και έβγαλε στον αέρα ο Αντέννα ΤV στην πρωινή εκπομπή του Παπαδάκη, ήταν καταπέλτης. Από το 2005 η υπουργός της Ελβετίας είχε στείλει επιστολή προσφέροντας τη συνεργασία της προκειμένου να φορολογηθούν οι Έλληνες Καταθέτες με ένα 10% ή 20%, χωρίς να αποκαλύψουν την ταυτότητα των Καταθετών, α γ ν ο ή θ η κ ε τ ε λ ε ί ω ς! Δε θέλησαν να δώσουν ούτε ένα μικρό ποσοστό από τα κλοπιμαία, γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι πρώτοι και καλύτεροι καταθέτες ήταν σχεδόν όλοι οι Υπουργοί των δύο Κομμάτων Εξουσίες και οι ελάχιστοι Εθνικοί Προμηθευτές! Οι εφημερίδες της Ελβετίας τότε, έγραφαν ότι το σύνολο των καταθέσεων των Ελλήνων στις Ελβετικές Τράπεζες πλησίαζε τα…400 δις ευρώ! Πάρτε…κανένα…ηρεμιστικό χαπάκι…γιατί εμείς αυτό κάναμε μη πάθουμε κανένα εγκεφαλικό…