Δεχτήκαμε ορισμένα παράπονα από μερικούς φίλους Πράκτορες για το δημοσίευμα που παρουσιάσαμε την 1η Φεβρουαρίου, 2013 για την EVIMA, της οποίας την Άδεια Λειτουργίας αφαίρεσε η ΔΕΙΑ… οκτώ ημέρες μετά! Λυπούμεθα για την έκβαση της πορείας της εν λόγω Εταιρείας, ωστόσο, ένα κλαδικό έντυπο έχει κάθε δικαίωμα να δημοσιεύει συνεντεύξεις στελεχών Εταιρειών και να καταγράφει τα λεγόμενά τους, χωρίς λογοκρισία ή αμφισβήτηση. Αποκλειστικός Φορέας Αξιολόγησης και Αδειοδότησης των Ασφαλιστικών Εταιρειών στην Ελλάδα, είναι η Διεύθυνση Εποπτείας της Ιδιωτικής Ασφάλισης της Τράπεζας της Ελλάδος. Εφόσον μια Εταιρεία Λειτουργεί κανονικά, σημαίνει ότι η Εποπτική Αρχή την Εξουσιοδοτεί να Λειτουργεί Κανονικά! Οι φήμες… είναι… φήμες! Ποιος τολμάει να τις λάβει υπόψη του ή να τολμήσει να τις δημοσιεύσει, όταν ο Ανταγωνισμός μεταξύ μερικών Εταιρειών έχει φτάσει σε επικίνδυνα επίπεδα και κυκλοφορούν κάθε είδους κατηγορίες της μιας κατά της άλλης! Όσον αφορά ένα κακόβουλο σχόλιο ότι πληρωθήκαμε για το δημοσίευμα, πληροφορούμε τους αναγνώστες, ότι η EVIMA, ουδέποτε διαφημίστηκε σε καμία από τις εκδόσεις της Morax, και δεν είχε ούτε μια συνδρομή σε κανένα έντυπό της.
Το πρόβλημα ωστόσο, δεν είναι μόνον το κλείσιμο της “EVIMA”. Είναι οι τεράστιες Κοινωνικές Επιπτώσεις στους Ασφαλισμένους, στους εργαζόμενους που βρίσκονται στο δρόμο και βεβαίως στους Διαμεσολαβούντες! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εξυγιανθεί η Αγορά; Δεν μπορεί, πχ. η ΔΕΙΑ να δημοσιεύει τα προβλήματα που διαπιστώνει από τους ελέγχους της και να θέτει την Εταιρεία υπό “Επιτήρηση”, δίδοντας λογικά χρονικά περιθώρια κάλυψης των προβλημάτων της; Οι “Παροχές Ασφάλισης” δεν μπορούν να συγκριθούν με άλλες υπηρεσίες που αν κλείσουν οι εταιρείες που τις Παρέχουν, δε δημιουργούν Κοινωνικά Προβλήματα!
Είναι τουλάχιστον “Απάνθρωπο” να κλείνουν Ασφαλιστικές Εταιρείες, απροειδοποίητα, και αψυχολόγητα, να αγνοούνται οι άμοιροι Πολίτες και να βρίσκονται τελείως ξεκρέμαστοι! Γιατί τα μέλη της ΔΕΙΑ δε συμβουλεύονται άλλες Ευρωπαϊκές Εποπτικές Αρχές να μάθουν Πώς αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις; Γιατί δεν συμβουλεύτηκαν τις Σουηδικές Αρχές να μάθουν πώς αντιμετώπισαν το κλείσιμο της Aspis Liv; Γιατί δε κάναμε το ίδιο; Πρώτα να βρουν ήσυχα και αποφασιστικά άλλες Ασφαλιστικές Εταιρείες που θα δέχονταν να αναλάβουν την ομαλή συνέχιση των Συμβολαίων της Εταιρείας που είναι για κλείσιμο, και μετά να την κλείνουν! Να δείξουν μια στοιχειώδη Κοινωνική Ευαισθησία! Οι Λύσεις των “Εκκαθαρίσεων” είναι μια άλλη πληγή! Δεν είναι Λύση! Είναι “χτικιό” που οδηγεί τους αδικημένους Δικαιούχους στην παραφροσύνη! Είναι δυνατόν ένας Νόμιμος Δικαιούχος ενός Συμβολαίου Ασφάλισης να μην έχει το νόμιμο Δικαίωμα να Ελέγξει πώς Διαχειρίζονται οι Εκκαθαριστές τα Μετρητά και την Περιουσία της Εταιρείας που έκλεισε; Που ζούμε τέλος πάντων; Είναι εποχές να δημιουργούμε πρόσθετα προβλήματα πάνω από την πρωτοφανή οικονομική κρίση που οδήγησε εκατομμύρια οικογένειες στην εξαθλίωση και στην δυστυχία;
Το κλείσιμο μιας Εταιρείας, ιδίως Ασφαλιστικής η οποία δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην Κοινωνία, στους Εργαζόμενους και στον Κλάδο, θα πρέπει να αναθεωρηθεί και να βασιστεί σε Σύγχρονες Μεθόδους που θα περιλαμβάνουν τις πλέον ελάχιστες επιπτώσεις στην Κοινωνία!
Από όποια πλευρά και αν εξετάσεις οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει στη χώρα μας, όλα τα Δεδομένα καταλήγουν στο άθλιο τριτοκοσμικό Περιβάλλον που δημιούργησε το “Σύστημα Εξουσίας” των Πολιτικών μας. Τίποτα δεν Λειτουργεί Έντιμα, Παραγωγικά, Αξιοκρατικά! Όποια πέτρα και αν σηκώσεις για όποιο σκάνδαλο προκύψει, θα βρεις από κάτω την Κομματική Ταυτότητα του Ανώτατου… Ελλαδιστάν! Μία απλή απόδειξη είναι ότι επίσημα χείλη έχουν ομολογήσει πολλές φορές ότι πάνω από (10) Εταιρείες δεν θα έπρεπε να λειτουργούν στη χώρα μας! Δηλαδή, μας αφήνουν να υποθέσουμε ότι υπάρχουν λόγοι που δεν τις κλείνουν και όταν αποφασίσουν να κλείσουν καμιά… το κάνουν κατ’ επιλογήν! Τι να πεις; Στην περίπτωση της Ασπίς, το 2004, δημοσιεύτηκαν για πρώτη φορά, έγγραφες και επώνυμες καταγγελίες κατά της Εταιρείας ότι δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις της Λειτουργίας της, ακολούθησαν και άλλες και όμως η Πολιτεία της επέτρεπε να Λειτουργεί για άλλα ολόκληρα (5) χρόνια κανονικότατα, να διαφημίζεται σε όλη την Ελλάδα και να προσελκύει και να εισπράττει τις Οικονομίες και τα Ασφάλιστρα των Πολιτών… Χιλιάδες οικονομίες Ασφαλισμένων θα είχαν σωθεί, αν η Πολιτεία έκανε το καθήκον της και λειτουργούσε έγκαιρα!
Το πιο δυσάρεστο από όλα που δεν μας αφήνει να αποκτήσουμε μια έστω ελάχιστη ελπίδα είναι ότι η Κυβέρνηση των Σαμαρά/Βενιζέλου/Κουβέλη δεν λέει ούτε μια κουβέντα για τις Ριζικές Διαρθρωτικές Αλλαγές που είναι απαραίτητες πριν προβούν σε οποιοδήποτε μέτρο βελτίωσης της Οικονομίας μας. Μιλάνε για Επενδύσεις και Ανάπτυξη και μας… τρελαίνουν! Είναι δυνατόν να γίνουν Επενδύσεις και να υπάρξει Ανάπτυξη σε ένα Σάπιο, Διεφθαρμένο και απόλυτα Κομματικοποιημένο Κράτος που δεν υπάρχει καμία υποδομή Αξιοκρατίας και Παραγωγικής Διακυβέρνησης;
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ, ΚΙ ΕΝΤΙΜΟ, ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ‘ΚΛΕΙΣΕΙ’ , ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΕΤΟΙΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΗΞΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝ ΙΣΧΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΛΑΔΩΝ, ΝΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΚΚΡΕΜΟΥΣΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΦΥΛΛΑΚΙΟ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΧΑΙΚΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.
ΑΝΤ’ ΑΥΤΟΥ ΤΑ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ‘ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ’ , ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΛΙΜΑ ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΚΛΑΔΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ-ΚΑΤΑΝΑΛΛΩΤΗ, ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΝΟΜΙΜΩΣ, ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΕΓΓΥΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ, ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ, ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΟΣ.
ΚΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ : ΑΝ Η ΤΡΑΠΕΖΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ‘ΚΛΕΙΝΕΙ’ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΠΟΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ‘ΚΛΕΙΣΕΙ’ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ‘ΔΟΥΛΕΥΕΙ’ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ-ΚΑΤΑΝΑΛΛΩΤΗ ?