Πρωτοσέλιδα επισημαίνουν με έμφαση τις τελευταίες ημέρες μαζί με την επάνοδο της Τρόικα, ότι οι Δανειστές μας διαπιστώνουν Όργιο Φοροδιαφυγής παρά τις διαβεβαιώσεις της επίσημης Ελληνικής πλευράς, ότι υπάρχουν σημαντικά επιτεύγματα και ότι η χώρα βρίσκεται στο σωστό δρόμο. Αναρωτιέται όμως κανείς αν αυτή η διαπίστωση των Πιστωτών μας μπορεί να αποτελεί Είδηση… Περιμέναμε κάτι διαφορετικό; Πώς να γίνει κάτι άλλο ενώ βουίζει ο τόπος για τη Φοροδιαφυγή των… 300 που μας κυβερνούν; Από την άλλη πλευρά, μέσα σε αυτή την κατάσταση που επικρατεί, οι Πιστωτές μας ζητούν πολύ πιεστικά δραστικές αλλαγές στον Φοροεισπρακτικό Μηχανισμό για την πάταξη της Φοροδιαφυγής και την εκτέλεση του Προϋπολογισμού, αλλά οι Κυβερνώντες αρνούνται επίμονα να συμμορφωθούν και να αφήσουν τους Ελέγχους που Ασκούν σε όλους τους… Ελέγχους μήπως και πιαστεί κανένας από τους υπουργούς ή άλλος δικός τους και άντε να βρίσκουμε τρόπους να καθαρίσουμε! Η Τρόικα, ζητάει να μπει Απαγορευτικό σε νέες ρυθμίσεις για χρέη και αμνηστία που ετοιμάζουν για τους δικούς τους, αγνοώντας ότι οι απαγορεύσεις πνίγουν στην κυριολεξία των μικρομεσαίων που δεν μπορούν να ανταποκριθούν. Δηλαδή οι μικρομεσαίοι που οφείλουν και δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις δόσεις τους, να σφαγιαστούν γιατί οι μεγαλοφοροφυγάδες εκβιάζουν την Κυβέρνηση να μην τους Φορολογήσει, ούτε να τους Ελέγξει… Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την Τρόικα που καθε μέρα διαπιστώνει ότι η Ελληνική Πολιτεία τους “δουλεύει ψιλό γαζί”! Έχουν μάθει βλέπετε στο μόνιμο γλίστριμα, μόνο που τώρα ο Γερμανικός Αετός έχει γραπώσει το φιδάκι και το έχει σηκώσει στον ουρανό οδηγώντας το στη φωλιά του για να το κατασπαράξει… Δεν γλιτώνουν, εμείς, όμως γιατί να συνεχίζουμε να… βογγάμε;
Το αίσχος της άρνησης της Κομματικής Διακυβέρνησης να φορολογήσει τους Κομματικούς συνεργάτες της, Εθνικούς Προμηθευτές και όλες τις υπόλοιπες εταιρείες που προμηθεύουν το Δημόσιο και τις ΔΕΚΟ από… μολύβια μέχρι υποβρύχια… συνεχίζεται! Οι πρώτοι και οι καλύτεροι φοροφυγάδες είναι οι… 300 και οι καμουφλαρισμένες Εταιρείες τους που προμηθεύουν το Δημόσιο! Τα 10 δισ. ευρώ που εισέπραξαν από την 3η δόση δεν έπρεπε να φορολογηθούν; Να προστεθούν και αυτά στα ήδη δισεκατομμύρια σε μαύρα κέρδη με τα οποία έχουν στην κυριολεξία βουλιάξει τις … υπεράκτιες εταιρίες!
Το πρόβλημα δυστυχώς είναι ότι οι εν λόγω κύριοι έχουν στείλει δύο εκατομμύρια οικογένειες στη δυστυχία και στην εξαθλίωση, αγνοούν την καταστροφή που έκλεισε εκατοντάδες χιλιάδες σπίτια και ασχολούνται με τη… Χρυσή Αυγή που κάνει σεμινάρια πατριωτισμού!