Οι επιτηρητές ήταν να κατέβουν στην Αθήνα για 15 ημέρες μίας «εύκολης» αξιολόγησης, κατά κοινή ομολογία και των 2 πλευρών. Τουλάχιστον έτσι νόμιζαν. Εκ του αποτελέσματος ήταν για μία ακόμη φορά ένα θρίλερ με πολλές παρατάσεις και επεισόδια που ακόμη δεν έχουν «παιχτεί». Ήρθαν, έφυγαν, ξαναήρθαν, έφυγαν και ακόμη σύμφωνα με πληροφορίες «γράφουν» το αναθεωρημένο μνημόνιο και τα μέτρα του. Πολιτειακά στελέχη αναφέρουν ότι πίσω από τους χθεσινούς πανηγυρισμούς της κυβέρνησης, κρύβεται μία άσχημη, πικρή αλήθεια: οι κυβερνήσεις τα τελευταία 3 χρόνια δεν έμαθαν τίποτα.
Οι παρενέργειες της καθυστέρησης επιχειρείται να υποβαθμισθούν αλλά υπάρχουν:
- Δεν έφτασε η δόση των 2,8 δισ. ευρώ του Μαρτίου (προαπαιτούμενο το δημόσιο) και προσδιορίζεται το νωρίτερο στο τέλος Μαΐου η δόση των 6 δισ. ευρώ που ήταν να εγκριθεί τον Μάρτιο επίσης. Δηλαδή πάνε για μία ακόμη φορά πίσω οι εκταμιεύσεις, μαζί με το σχέδιο αποπληρωμής οφειλών αφού η κυβέρνηση πρέπει να κρατά διαθέσιμα για κάθε ενδεχόμενο.
- Η καθυστέρηση της συμφωνίας σημαίνει και καθυστέρηση στην πολυαναμενόμενη ρύθμιση χρεών προς ιδιώτες (48 ή και παραπάνω δόσεις) που πλέον μεταφέρονται για τον Ιούνιο. Σημαίνει και καθυστέρηση στις νέες διευκολύνσεις για τους δανειολήπτες που δεν έχουν να πληρώσουν.
- Συνεπάγεται και αναβολή για τον Ιούνιο της διαπραγμάτευσης για μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση από το 23% που είναι σήμερα πνίγοντας τον τουρισμό.
- Συνεπάγεται για όσους παρακολουθούν τα τεκταινόμενα στη χώρα και αυξημένη αβεβαιότητα για την κυβερνητική βούληση να σπάσει αυγά αλλά και για την ικανότητά της να το κάνει.
Η βασική πληγή είναι η φοροδιαφυγή και από αυτή θα κριθεί τις επόμενες εβδομάδες το κυβερνητικό έργο, αναφέρει αρμόδιο στέλεχος. Εξηγεί ότι αν έως τον Μάιο η κυβέρνηση δεν τρέξει για να καλύψει το χαμένο χρόνο, τότε ο Ιούνιος με τη νέα κάθοδο της τρόικα θα είναι ένας πολύ καυτός μήνας.