ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΣΗΣ

Θέση Διακανονιστή Ζημιών στην Diodea

DioDea
Full Time
Κατηγορία: Insurance Μισθός: Εμπειρία: Χρόνος

ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ DioDea

Καμία άλλη εταιρεία δεν μπορεί να μετρήσει το μέγεθος, την ακεραιότητα, την ταχύτητα ανάπτυξης ή την πολυπλοκότητα της τεχνογνωσίας που έχει επιτύχει η Commercial League μέσω του μοναδικού συνδυασμού υπηρεσιών, πωλήσεων, επικοινωνίας υγειονομικής περίθαλψης και παγκόσμιας διανομής, ασφαλιστικών λύσεων και προϊόντων.

Κύριες αρμοδιότητες

  • Η μελέτη και ο έλεγχος του φακέλου για τη συγκέντρωση όλων των απαιτούμενων δικαιολογητικών για τη διεκπεραίωση της αποζημίωσης
  • Η έκδοση εντολής πληρωμής αποζημίωσης και η προώθηση στο λογιστήριο προς διεκπεραίωση
  • Παρακολούθηση των ζημιών που αναγγέλλονται, συλλογή στοιχείων (επικοινωνία με πραγματογνώμονες, ερευνητές) και αποστολή εκθέσεων, έλεγχος τιμολογίων βάσει της νομοθεσίας και των όρων κάλυψης του ασφαλιστήριου συμβολαίου, αξιολόγηση ζημιών
  • Ο εξώδικος συμβιβασμός αιτημάτων αποζημιώσεων προς όφελος της εταιρίας

Απαιτούμενα προσόντα

  • Εμπειρία τουλάχιστον δύο (2) ετών σε αντίστοιχη θέση σε ασφαλιστικό τομέα ή προϋπηρεσία σε συνεργείο αυτοκινήτων ως μηχανικός ή διακανονιστής ζημιών αυτοκινήτου
  • Γνώση νομοθεσίας περί αποζημιώσεων ζημιών αυτοκινήτων και σχετικές γνώσεις τεχνικών προδιαγραφών του οχήματος
  • Πολύ καλή γνώση εφαρμογών MS Office (κυρίως Excel) και εμπειρία με Audatex, Dat ή άλλο εξειδικευμένο λογισμικό
  • Ικανότητα επικοινωνίας, ομαδικό πνεύμα, εχεμύθεια, γρήγορη αντίληψη, προσοχή στη λεπτομέρεια, ικανότητα οργάνωσης και διαχείρισης χρόνου
  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ επιθυμητό

Παρέχονται:

  • Ευκαιρία δραστηριοποίησης σε μια δυναμική εταιρία
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Εξαιρετικές συνθήκες εργασίας σε φιλικό και οργανωμένο περιβάλλον
  • Ανταγωνιστικός μισθός ανάλογα με την εμπειρία και τα συνολικά επαγγελματικά προσόντα του υποψηφίου

Αναμένουμε τα αναλυτικά βιογραφικά των ενδιαφερόμενων υποψηφίων στο email career.gr@diodea.eu