Αγαπητοί συνάδελφοι
Η «Ασφαλιστική Συνεργασία» διανύει φέτος τον 14ο χρόνο παρουσίας της, στη Διοίκηση του μεγαλύτερου Επιμελητηρίου της Χώρας μας, το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών. Από την ίδρυσή της, το 1997, έχοντας τη δική σας επιδοκιμασία, κατάφερε με τρεις διαδοχικές προσπάθειες, να διπλασιάζει κάθε φορά τη δύναμή της και να αναδειχθεί έτσι, σημαντικός παράγων, στη Διοίκηση του Ε.Ε.Α, κατέχοντας για οκτώ συνεχή χρόνια την Αντιπροεδρία του.
Κύριος σκοπός της, ήταν και είναι, η προώθηση των κλαδικών μας αιτημάτων και η εξυπηρέτηση των συναδέλφων Ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών, για όλα τα θέματα, που υποχρεούμεθα ως Κλάδος να διεκπεραιώνουμε μέσω του Επιμελητηρίου.
Έτσι μπορέσαμε, να προωθήσουμε προς την Πολιτεία, κλαδικά θέματα και να βοηθήσουμε στην επίλυσή χρόνιων προβλημάτων.
Όλα αυτά τα χρόνια η προσπάθειά μας, επικεντρώθηκε στην αύξηση του κύρους της Ασφαλιστικής Διαμεσολάβησης, στην κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων, στην επίλυση φορολογικών θεμάτων, που απασχολούν δεκαετίες τον κλάδο μας, στην οργάνωση σεμιναρίων επιμόρφωσης και επαγγελματικής κατάρτισης.
Χρηματοδοτήθηκαν επίσης, για λογαριασμό του κλάδου μας μελέτες, για θέματα ανταγωνισμού, ενιαίας σύμβασης και στηρίχθηκαν προσφυγές στο Συμβούλιο Επικρατείας, για νόμους και υπουργικές αποφάσεις, που έβλαπταν το επάγγελμά μας.
Εγκρίθηκαν χορηγίες συνεδρίων και εκδηλώσεων και όταν χρειάσθηκε δόθηκε Επιμελητηριακή συνδρομή, για την ένταξη Σωματείων της Ασφαλιστικής Διαμεσολάβησης, στους Διεθνείς Διαμεσολαβητικούς Ασφαλιστικούς Οργανισμούς (BIPAR).
Χάριν στην ισχυρή παρουσία της «Ασφαλιστικής Συνεργασίας» στην Διοίκηση του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου, ο κλάδος μας, επιχορηγήθηκε από το 2002 έως και το 2011, με ποσά, που υπερβαίνουν τις 300.000 €, εκ των οποίων οι 250.000 €, πήγαν κατ’ ευθείαν στα ταμεία των Διοικητικών Συμβουλίων των Σωματείων, ποσά που υπερέβησαν και αυτά των συνδρομών.
Για πρώτη φορά, χάρη στις συνδυασμένες προσπάθειες όλων, ενετάχθη ο Κλάδος μας, στα Ευρωπαϊκά προγράμματα χρηματοδότησης.
Όλα αυτά, πριν την παρουσία της «Ασφαλιστικής Συνεργασίας» στη Διοίκηση του Ε.Ε.Α, ήταν αδιανόητα για τον κλάδο μας.
Η παρουσία μας έδωσε νέα πνοή και αναβάθμισε το Δ/Σ, συμβάλλοντας καθοριστικά στην καλλίτερη οργάνωση και λειτουργία, των διοικητικών υπηρεσιών, την ανακαίνιση των γραφείων, αλλά και στην οικονομική του, ευρωστία.
Η έντονη δραστηριότητα της Ασφαλιστικής Διαμεσολάβησης ενόχλησε ποικιλοτρόπως, διάφορα κέντρα, μέσα και έξω από το Επιμελητήριο, με αποτέλεσμα να βρεθούμε αντιμέτωποι με μεθοδευμένες και πραξικοπηματικές ενέργειες, για περιορισμό της παρουσίας μας σε αυτό.
Έτσι με μια απίθανη Υπουργική Απόφαση, που θα εφαρμοστεί μόνο στο δικό μας Επιμελητήριο, περιορίζεται η Ασφαλιστική Διαμεσολάβηση, το πολύ σε 8 έδρες, από την προοπτική να πάρει την πλειοψηφία των 31.
Την απόφαση ακολούθησαν αθρόες διαγραφές από την Διοικητική Επιτροπή, ερήμην του Διοικητικού Συμβουλίου, με πρόσχημα την μη έγκυρη προσκόμιση του ασφαλιστηρίου Συμβολαίου Επαγγελματικής Αστικής Ευθύνης.
Για την πρωτοφανή απόφαση, η Ασφαλιστική Διαμεσολάβηση κατέθεσε προσφυγή στο Συμβούλιο Επικρατείας, η εκδίκασή της οποίας, μετατέθηκε για τον Μάιο του 2012, για δε τις διαγραφές δοθήκαν αγώνες για τις ανακλήσεις, με προσφυγές μελών μας ,στα Διοικητικά Δικαστήρια.
Αγαπητοί συνάδελφοι, έως ότου ωριμάσουν οι συνθήκες, για την ίδρυση ενός Ασφαλιστικού Επιμελητηρίου, είναι αναγκαία η δυναμική παρουσία μας στα υπάρχοντα.
Ειδικά αυτή την περίοδο, που η Ασφαλιστική Διαμεσολάβηση, περνάει δύσκολες ώρες, η παρουσία μας, είναι επιβεβλημένη.
Η χαμένη αξιοπιστία της Ιδιωτικής Ασφάλισης, από το κλείσιμο μεγάλων Ασφαλιστικών Εταιρειών, οι πρωτόγνωρες γενικότερες οικονομικές δυσκολίες, οι μονομερείς αλλαγές στις συνεργασιακές σχέσεις και οι επερχόμενες αλλαγές στη νομοθεσία, τόσο από την Τράπεζα της Ελλάδος όσο και από το Υπουργείο Ανάπτυξης δημιουργούν ασφυκτικό περιβάλλον για την επαγγελματική μας επιβίωση .
Στις 3, 4 & 5 Δεκεμβρίου 2011, τα Επιμελητήρια της Χώρας, θα ανανεώσουν τα Διοικητικά τους Συμβούλια και παρά τις δύσκολες ώρες, που περνάμε όλοι μας, θα πρέπει να δώσουμε ξανά το παρών.
Η «Ασφαλιστική Συνεργασία» που επιμένει και παραμένει καθαρά Κλαδικός Συνδυασμός, ανανεωμένη, θα ζητήσει και πάλι την στήριξη και την εμπιστοσύνη των συναδέλφων, όλων των κατηγοριών της Διαμεσολάβησης, με στόχο μια αξιοπρεπή παρουσία, στη διοίκηση του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, που αυτή τη φορά κρίνεται άκρως επιβεβλημένη, για τον κλάδο μας.
Άμεσες προτεραιότητες της «ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ» στη νέα θητεία είναι :
-Ανατροπή της Υπουργικής απόφασης για επανέλθει η ισορροπία και η δικαιοσύνη στη διοίκηση του Ε.Ε.Α.
– Ξεκαθάρισμα μητρώου επαγγελματιών, με δυνατότητα πρόσβασης των καταναλωτών.
-Οργάνωση προγραμμάτων εκπαίδευσης και επαγγελματικής κατάρτισης, δαπάνες του Επιμελητηρίου.
-Προώθηση αιτήματος για ανανέωση αδειών ανά πενταετία.
-Αυτόματη ενημέρωση του Ε.Ε.Α, όσον αφορά την ετήσια ανανέωση του συμβολαίου Επαγγελματικής Αστικής Ευθύνης.
-Πλήρη υποστήριξη στα Σωματεία για διεκδίκηση της Άϋλης Εμπορικής Αξίας και αλλαγή και βελτίωση των συμβάσεων προσχώρησης.
-Συμπαράσταση στους δοκιμαζόμενους συναδέλφους και ασφαλισμένους των εταιρειών, που έκλεισαν.
-Υποστήριξη και προώθηση αιτημάτων της Ασφαλιστικής Διαμεσολάβησης, προς την Κεντρική Ένωση Επιμελητηρίων, τις Ενώσεις Καταναλωτών, την Πολιτεία, αλλά και τους Διεθνής Οργανισμούς.
-Υποστήριξη αιτημάτων για οικονομικές ενισχύσεις, των Σωματείων και στενή συνεργασία με τις Διοικήσεις των.
-Ισότιμη αντιμετώπιση των αιτημάτων και προβλημάτων των άλλων επαγγελματιών μελών του Ε.Ε.Α.
-Συνεργασία με όλους τους εκλεγμένους εκπροσώπους για την καλύτερη οργάνωση και λειτουργία του Ε.Ε.Α, για ταχύτερη εξυπηρέτηση των μελών.
Υπηρετήσαμε με συνέπεια τον Κλάδο της Ασφαλιστικής Διαμεσολάβησης για όλα αυτά τα χρόνια, από όποια θέση και αν βρεθήκαμε, χωρίς τυμπανοκρουσίες και θορύβους.
Θέλουμε και πάλι, την στήριξη, όσων περιμένουν βοήθεια στην καθημερινή τους δουλειά και δεν πιστεύουν, όπως και εμείς, ότι αυτή θα έρθει, από άνωθεν «Σωτήρες», ζητούμε την εμπιστοσύνη και την συμπαράσταση των απλών συναδέλφων και όχι την «εύνοια» ….«Αρχόντων».
Αγαπητοί Συνάδελφοι, αν ανησυχείτε για την επαγγελματική σας επιβίωση συνταχθείτε μαζί μας.
Ο ανεξάρτητος, κλαδικός, υπερκομματικός συνδυασμός, της «Ασφαλιστικής Συνεργασίας» είναι ανοιχτός σε κάθε συνάδελφο, κάθε κατηγορίας Διαμεσολάβησης, που επιθυμεί να ενταχθεί σε αυτόν, και να συνδράμει στην προσπάθεια, για αγωνιστική παρουσία του Κλάδου μας, για δυναμική προώθηση των θεμάτων μας, μέσα και έξω από το Επιμελητήριο.
Με Σύνθημά μας
Πρώτα ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ !! Πρώτα η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ !!
Σας καλούμε να δώσετε μαζί μας τον αγώνα
Για την «Ασφαλιστική Συνεργασία»
Ο επικεφαλής
Κώστας Λάμπρου
Αθήνα 25 Οκτωβρίου 2011
Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΚΛΗΞΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ!Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ [ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ] ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗ!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ Κ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟ!ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ,ΕΑΝ ΤΗ ΧΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ Κ ΥΠΟΛΟΓΟΙ!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΧΑΡΕΣΣ!!
Φίλε Βασίλη
Υποψήφιοι για πρόεδροι είναι και άλλοι ασφαλιστικοί διαμεσολαβητές, αλλά έχουν καλυφθεί είτε κάτω απο κομματική ταυτότητα είτε κάτω απο συνδικαλιστική επαγγελματική για όλους τους επαγγελματίες.
Επομένως για άλλη μία φορά οι διαμεσολαβητές είναι διασπασμένοι για καθαρά προσωπικούς ή κομματικούς λόγους
Το θεμα λοιπόν είναι να αντιληφθούν την πραγματικότητα οι ασφαλιστικοί διαμεσολαβητές ,να μην παρασυρθούν απο συνθήματα και ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΣΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ των ασφαλιστικών διαμεσολαβητών που μόνον η Ασφαλιστική Συνεργασία εκφράζει διότι μόνον αυτή ιδρύθηκε και εργάζεται αποκλειστικά γι αυτό το σκοπό.
Γιώργος Νικολάκος