Με χαρά μάθαμε ότι τα δύο Εργαστήρια Μάρκετινγκ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, (The Athens Laboratory of Research in Marketing – ALARM και το Ηλεκτρονικό Εμπόριο και Ηλεκτρονικό Επιχειρείν – ELTRUN), με την πρωτοβουλία των Καθηγητών Γιώργου Αυλωνίτη και Γιώργου Δουκίδη, δημιούργησαν το πρώτο Επιστημονικό και Πρακτικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης στις Πωλήσεις διάρκειας 300 ωρών. Το Πρόγραμμα έτυχε της έγκρισης της Συγκλήτου του ΟΠΑ και ξεκινάει τον Ιανουάριο 2010.
Το Πρόγραμμα διαρκεί 10 μήνες, ολοκληρώνεται τον Οκτώβριο του 2010 και οι συμμετέχοντες θα πάρουν το πρώτο Δίπλωμα Πιστοποίησης στις Πωλήσεις. Το μόνο περιοριστικό στοιχείο του Προγράμματος είναι ότι δέχεται μόνο 35 συμμετοχές κατά περίοδο. Απευθύνεται σε επαγγελματίες Πωλητές που ενδιαφέρονται για την περαιτέρω εξέλιξη της καριέρας τους στο χώρο της Διεύθυνσης Πωλήσεων, άσχετα αν διαθέτουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Το εκπαιδευτικό υλικό δημιουργήθηκε έπειτα από μακροχρόνια μελέτη μεταξύ του Ακαδημαϊκού και του Πρακτικού χώρου και συνεργάστηκαν 10 Καθηγητές Πανεπιστημίου και 10 καταξιωμένα Στελέχη της Αγοράς διάφορων κλάδων. Είναι η πρώτη φορά που ένα Πρόγραμμα Εκπαίδευσης στις Πωλήσεις φροντίζει να διδάξει στους συμμετέχοντες όλο το φάσμα των Πωλήσεων, χωρίς να περιορίζεται στις Διαπραγματεύσεις των Προϊόντων που υπάγονται στα Προϊόντα και Υπηρεσίες (Pull) ή στις Τεχνικές Εύρεσης Πελατών και Πώλησης των Προϊόντων & Υπηρεσιών (Push). Διδάσκει Μάρκετινγκ των Πωλήσεων, Δίκτυα Διανομής, Ηγεσία και Παρακίνηση, Σύγχρονα Δίκτυα Πώλησης, Συνεργίες, Διαδίκτυο, Δημιουργικές Πωλήσεις, Direct Marketing, Direct Mail και περιλαμβάνει πολλές Ασκήσεις και Εργασίες στην Πράξη. Τα μαθήματα θα διδάσκονται δύο φορές την εβδομάδα (απογεύματα). Περισσότερα στη διεύθυνση: www.salesingreece.org.