Αισθανόμαστε την ανάγκη να εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας στο ραδιόφωνο και στο κανάλι ΣΚΑΪ για την πολύ πετυχημένη εκστρατεία που οργάνωσε για να συγκεντρώσει τρόφιμα και ρούχα για τους πολυπαθείς πατριώτες μας που βρέθηκαν ξαφνικά άνεργοι και αρκετοί και άστεγοι. Η προσπάθειά τους κατόρθωσε και συγκέντρωσε πάνω από 10 εκατ. τόνους τρόφιμα, ένα νούμερο ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Είναι κρίμα για την εικόνα των υπόλοιπων ΜΜΕ που δεν έβγαλαν άχνα για να συμβάλλουν στην προσπάθεια του ΣΚΑΪ, γιατί δήθεν είναι ανταγωνιστής! Αυτό τους μάρανε, θα πείτε! Πότε τα ΜΜΕ λειτούργησαν υπερ των Συμφερόντων της Κοινωνίας για να το κάνουν τώρα; Με την ευκαιρία αυτή, ξεκινήσαμε συζητήσεις με άλλους κλαδικούς εκδότες και Σωματεία να δημιουργήσουμε το φορέα: “Οι Ασφαλιστές Ενδιαφέρονται” για να δείξουμε και εμείς ότι ενδιαφερόμαστε για την Κοινωνία, πέρα από τις πολύτιμες Παροχές που προσφέρουμε καθημερινά. Η Κοινωνία δεν γνωρίζει ότι πέρυσι προσφέραμε πάνω από 3 δισ. ευρώ σε παροχές Ζωής, Υγείας και άλλων Ζημιών, ωστόσο, ας κάνουμε και αυτή την κίνηση γιατί πράγματι δεν μπορείς να γίνεις Ασφαλιστής αν δεν Αγαπάς του Ανθρώπους! Στόχος του νέου φορέα είναι να συγκεντρώνει σε ένα σημείο Τρόφιμα και Ρούχα, πιθανόν με τη βοήθεια της εκκλησίας για να συνεισφέρουμε και εμείς στους δύστυχους Οικογενειάρχες που βρέθηκαν ξαφνικά στο δρόμο. Βάλτε στην άκρη επομένως όσα παλιά ρούχα που έχετε αχρησιμοποίητα στις ντουλάπες σας, ιδίως περισσευούμενες κουβέρτες και φυσικά τρόφιμα στερεά που αντέχουν μερικές εβδομάδες και σύντομα θα σας πούμε που να τα πάτε.
Ο Σύλογος Ασφαλιστικών Πρακτόρων Νομού Σερρών ,συμφωνεί με την κινηση που οργανωνεται ,γυρω απο το θεμα φτωχεια και βοηθεια ή καλυτερα αλλυλεγυη οπως πολυ καλά παει να υιοθετηθεί .
Και είμαστε στην διάθεση οποιουδηποτε φορέα ή συντονιστικού οργάνου προς αυτή την κατεύθυνση . Αν και πολλοί εκ των συναδέλφων μας παιρνούν δύσκολες στιγμές είμαστε πιστεύω όσο δυνατοί χρειάζεται για να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας ,σε αυτούς που τον χρειάζονται .
εκ του συλλόγου
ο γραμματεας
Τσολάκης Ηλίας