Ο φίλος του ID, Χάρης Βήττας μας έστειλε αυτό το μήνυμα το οποίο πρόθυμα και με χαρά κοινοποιούμε:
Αν τρώτε σοκολάτες να προτιμάτε τις Σοκολάτες ΙΟΝ. Η σοκoλατοποιία ΙΟΝ είναι η μόνη που ανήκει ακόμα σε Έλληνα επιχειρηματία. Η ιστορία της των τελευταίων ετών παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πολλές φορές πλησίασαν μεγάλες πολυεθνικές για να αγοράσουν την επιχείρηση, η απάντηση του ιδιοκτήτη όμως ήταν άμεση και χωρίς δεύτερη σκέψη. Μάλιστα λέγεται ότι κάποια στιγμή που τον πίεσαν υπερβολικά, αυτός τους είπε να του κάνουν την προσφορά γραπτώς. Και τους απάντησε γραπτώς: «Η προσφορά σας δεν με ενδιαφέρει». Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας επενδύει μόνο στην παραγωγή. Τα έπιπλα στα γραφεία του παραμένουν ίδια από την δεκαετία του ’60. Στην ποιότητα όμως των υλικών της ΙΟΝ δεν χωρούν συμβιβασμοί. Σήμερα 85 χρονών ο ιδιοκτήτης, είναι κάθε μέρα μέχρι τις 6 το απόγευμα στο γραφείο και μέχρι πέρυσι οδηγούσε μόνος του κάθε μέρα στη δουλειά. Γνωρίζει προσωπικά και είναι φίλος με όλους τους εργαζόμενους στην επιχείρησή του, οι οποίοι βεβαίως πίνουν νερό στο όνομά του. Στην επιχείρησή του δουλεύουν μόνο Έλληνες και όσες φορές του προτάθηκε συνεργασία με τούρκικη επιχείρηση, δεν ενδιαφέρθηκε. Επειδή ποτέ δεν του άρεσε η δημοσιότητα δεν δίνουμε το όνομα του, αλλά ένα είναι σίγουρο: στο σπίτι μου μπαίνουν μόνο οι δικές του σοκολάτες . Ας μάθουμε να χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά προϊόντα. (Αυτά που αξίζουν). Δεν είναι κακό.
Κύριοι, δραστηριοποιούμαι στο εμπόριο τυποποιημένων τροφίμων και συνηθίζω να διαβάζω την ηλεκτρονική σας εφημερίδα. Συμφωνώ με τα λεγόμενα του γράφοντος και θα ήθελα να συμπληρώσω τις εταιρείες Ε. Ι. Παπαδόπουλος (μπισκότα) & Γιώτης. Είναι λαμπρά παραδείγματα Ελληνικής επιχειρηματικότητας, χωρίς πρακτικές πολυεθνικών και αξιόπιστοι συνεργάτες. Εύχομαι οι Έλληνες καταναλωτές να προτιμούν τα προϊόντα τους.
Α. Α. Πρεζαλή (Χονδρεμπόριο Ζαχαρωδών – Ψιλικών)
καλημέρα περνάω καθημερινά απο την Πειραιώς όπου βρίσκονται οι εγκαταστάσεις της ΙΟΝ
τον έχω δεί τον επιχειρηματία είναι πραγματι ο πιο low profile, αλλά αυτό που αξίζει είναι οι μυρωδιές που ψήνουν σοκολάτα ή μπισκότα… σου έρχεται να λυποθυμίσεις απλά αξίζει να περάσει κάποιος και για να απολάυσει τις μυρουδιές …
“αγοράζουμε Ελληνικά προιόντα ” αυτό πρέπει να μας γίνει ΣΥΝΗΘΕΙΑ !!! για το καλό όλων μας !
Καλημέρα, ελπίζω μονο να εχει προετοιμαστει η διαδοχη κατασταση ώστε η ΙΟΝ να συνεχισει να ειναι ελληνικη!
Υπαρχουν αρκετες ελληνικες εταιρειες που πρεπει να στηριζουμε για να παραμεινουν ελληνικες και να διατηρησουν τις θεσεις εργασιας.
Προσθετω μερικες ακομη οπως η μπιρα FIX, η κονσερβοποιεια ΚΥΚΝΟΣ, μπισκότα ΑΛΑΤΙΝΗ, η Φαγε, ζυμαρικά ΜΕΛΙΣΣΑ και ΣΤΕΛΑ, η αλλαντοποιεία Creta Farm, τα παγωτά Kri Kri ( τα μόνα πλέον ελληνικά παγωτα), οι εταιρειες γαλακτοκομικών ΗΠΕΙΡΟΣ και η ΔΩΔΩΝΗ.
Αγοραζουμε ΜΟΝΟ Ελληνικά προιοντα!
αφου ειναι αμιγώς ελληνική….ξερουμε τοτε γιατι καθε συσκευασια εχει πανω το λογοτυπο της kraft foods…?
@ Σκούρτης Δημήτρης
Προφανώς δεν είδατε ότι αυτό που αγοράσατε, έγραφε ΠΑΥΛΙΔΗΣ αντί για ΙΟΝ…