Ανατιμήσεις στον ΦΠΑ αναμένονται από 1η Σεπτεμβρίου 2011 και συγκεκριμένα μετάβαση στον συντελεστή 23% από 13% σε χυμούς, έτοιμα ροφήματα και αεριούχα (τα μη αεριούχα εξαιρούνται!) νερά. Στον ίδιο συντελεστή θα υπάγεται και η εκμετάλλευση καφενείων, καφετεριών, ζαχαροπλαστείων, εστιατορίων, ψητοπωλείων, οινομαγειρείων και λοιπών συναφών επιχειρήσεων. Ακόμη στην ίδια κατηγορία ακολουθούν οι υπηρεσίες delivery. Στον μειωμένο συντελεστή παραμένουν τα προϊόντα ζαχαροπλαστείων και κυλικείων, εκτός από αεριούχα ποτά, χυμούς, αναψυκτικά και έτοιμα ροφήματα τα οποία ακόμα και όταν αγοράζονται από κυλικεία, θα υπάγονται στον νέο συντελεστή.