Εφαρμόζονται ήδη σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες και προσφέρουν τη δυνατότητα σε εκατομμύρια πολίτες να πραγματοποιούν με ταχύτητα και ασφάλεια τις καθημερινές τους συναλλαγές. Έρχονται και στη χώρα μας από τον νέο χρόνο και εκτιμάται ότι σε βάθος χρόνου μπορεί να αλλάξουν τον τρόπο με τον οποίο πραγματοποιούνται οι καθημερινές μας συναλλαγές με μικρο-ποσά. Πρόκειται για τις ανέπαφες πληρωμές. Στην ουσία είναι πληρωμές με κάρτα, την οποία ο καταναλωτής απλώς κρατά μπροστά από έναν ασύρματο δέκτη, χωρίς να χρειάζεται να εισαχθεί PIN, ή να υπογράψει. Η κάρτα μπορεί να είναι πιστωτική, προπληρωμένη ή χρεωστική.
Με την ανέπαφη κάρτα μπορεί κανείς γρήγορα να αγοράσει έναν καφέ ή ένα σάντουιτς, να κάνει τις αγορές του στο μανάβικο, να αγοράσει τα καλλυντικά του ή να πληρώσει ένα μικρό γεύμα χωρίς να χρειάζεται να “κουβαλάει” στο πορτοφόλι του όλα αυτά τα ψιλά που προσθέτουν βάρος. Μπορεί κανείς να κάνει συναλλαγές αξίας μέχρι και 20 ευρώ με κάθε χρήση της κάρτας και οι συναλλαγές καταγράφονται στο λογαριασμό της κάρτας του, ακριβώς σαν να χρησιμοποιούσε μια οποιαδήποτε κάρτα πληρωμών. Στο μέλλον, τέτοιες κάρτες θα χρησιμοποιούνται ολοένα και περισσότερο σε διεθνές επίπεδο για πληρωμές σε ταξί, λεωφορεία, τρένα, μετρό, πάρκινγκ και αυτόματους πωλητές. Ενδεικτικά, τέτοια προγράμματα εφαρμόζονται στη Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ελβετία, Τουρκία και το Ηνωμένο Βασίλειο. Υπολογίζεται ότι στο τέλος του 2010 σε όλη την Ευρώπη θα κυκλοφορούν 15 εκατομμύρια κάρτες Visa για ανέπαφες συναλλαγές. Ειδικότερα, αναφορικά με τον αριθμό των καρτών που εκδίδονται, οι κορυφαίες αγορές είναι το Ηνωμένο Βασίλειο, η Πολωνία και η Τουρκία.
Οι εκτιμήσεις της Visa είναι ότι ο τρόπος αυτός πληρωμών είναι προ των πυλών και στην Ελλάδα. Μέσα στο 2011 ανέπαφες πληρωμές θα μπορούν να πραγματοποιηθούν και στην Ελλάδα.
Η βιομηχανία των κινητών τηλεφώνων έχει επίσης σημειώσει πρόοδο στην ολοκλήρωση λύσεων που είναι σε θέση να μεταμορφώσουν τις συσκευές σε “εργαλεία” ανέπαφων πληρωμών. (Σχόλιο Ι.D.: Ωραίες οι ανέπαφες πληρωμές. Σκέψου λέει, να φτάσουμε κάποτε και στις ανέπαφες… επαφές. Ήμαρτον.)
Αλέκος Λιδωρίκης (ANA)