Οι φετινές Δημόσιες Βραβεύσεις των Ενεργειών ΕΚΕ και των Κορυφαίων Ασφαλιστών της Ελλάδας που οργανώνονται από το περιοδικό «Επιστημονικό Μάρκετινγκ» επί 17 συνεχόμενα χρόνια θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο του πολυσυνεδρίου Money Show 09 στις 18 Δεκεμβρίου 2009 στο «Χίλτον» Αθηνών στις 7:30 το βράδυ.
Φέτος οι Βραβεύσεις περιλαμβάνουν δύο Ουσιαστικά Μηνύματα: Καθιερώνουμε το πρώτο Μόνιμο Μήνυμα των Βραβεύσεων, λόγω της Αποκλειστικότητας της Έννοιας του Μηνύματος στην Κυριολεξία του:
Η «Ασφάλιση» είναι η «Πολυτιμότερη Τεκμηριωμένη Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη στον Κόσμο»!
Και αυτό αποδεικνύεται με τα εξής στοιχεία:
Ασφάλιστρα 2008: 4,8 δισ. ευρώ
Αποζημιώσεις 2008: 3,2 δισ. ευρώ (67%)!
Αποθέματα: 12 δισ. ευρώ, από τα οποία ένα μεγάλο μέρος είναι Επενδυμένα σε Κρατικά Ομόλογα
Κανένας άλλος Επιχειρηματικός Κλάδος δεν μπορεί να συγκριθεί με την Κοινωνική Προσφορά του Κλάδου της Ασφάλισης των τριών πιο Πολύτιμων Περιουσιακών Στοιχείων του Έλληνα Πολίτη!
Της Ζωής του!
Της Υγείας του!
Της Περιουσίας του!
Το Δεύτερο φετινό Μήνυμα είναι:
Πρόληψη & Ασφάλιση
Σ ω τ ή ρ ι α ή Κ α τ α σ τ ρ ο φ ι κ ή!
Αλίμονο στους Ανθρώπους που δε δίνουν την πρέπουσα σημασία στην «Πρόληψη & Ασφάλιση» της Οικογένειάς τους, της Περιουσίας τους ή της Επιχείρησής τους!
Θα ανακοινωθούν και θα βραβευτούν οι τρεις καλύτερες Ενέργειες Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της Ασφαλιστικής Αγοράς και οι Πρώτοι Συνεργάτες της κάθε Εταιρείας στις εξής κατηγορίες:
· Πρώτος Μεσίτης
· Πρώτος Πράκτορας
· Πρώτος Επιθεωρητής Πωλήσεων
· Πρώτος Διευθυντής Καταστήματος
· Πρώτος Βοηθός Διευθυντή Καταστήματος
· Πρώτος Ομαδάρχης
· Πρώτος Ασφαλιστής
· Πρώτος Τραπεζικός (Bancassurance)
Τα κριτήρια Επιλογής του «Πρώτου Συνεργάτη» της κάθε κατηγορίας της κάθε Εταιρείας είναι αποκλειστικά δικά της. Στις Βραβεύσεις των Μεσιτών και των Πρακτόρων θα ληφθεί υπόψη και ο Κλάδος Αυτοκινήτων, ωστόσο το Κριτήριο της Επιλογής του Πρώτου Μεσίτη ή Πράκτορα δε θα είναι απαραίτητα το ύψος των Ασφαλίστρων του κάθε Διαμεσολαβούντα, αλλά και η Ποιότητα των Παρεχόμενων Υπηρεσιών προς τους Πελάτες του.
Και μια σπάνια Καινοτομία, η οποία συμβάλλει αποφασιστικά στην Καλλιέργεια της «Κατανόησης» και της «Αποτελεσματικότερης Επικοινωνίας» μεταξύ των συνεργαζόμενων Ομάδων του Κλάδου που διαθέτουν «Συγκρουόμενα Συμφέροντα»!
Κατά τη διάρκεια των Βραβεύσεων θα πραγματοποιηθεί η γνωστή Άσκηση «Ανταλλαγής Ρόλων» του Carl Rogers, μεταξύ δύο διαφορετικών Πλευρών που θα καθίσουν σε ένα Πάνελ η κάθε Πλευρά, το ένα απέναντι στο άλλο!
Το ένα Πάνελ της αριστερής πλευράς θα εκπροσωπήσει τις Εταιρείες με τέσσερις Αντιπροσώπους τεσσάρων διαφορετικών Εταιρειών.
Το άλλο Πάνελ της δεξιάς Πλευράς θα εκπροσωπήσει τους Διαμεσολαβούντες με τέσσερις διαφορετικούς Αντιπροσώπους: Ένα Μεσίτη, έναν Πράκτορα, ένα Διευθυντή Καταστήματος και έναν Ασφαλιστικό Σύμβουλο. Η κάθε πλευρά θα πρέπει διά των Εκπροσώπων της να περιγράψει τα 3 σημαντικότερα Προβλήματα που αντιμετωπίζει η αντίθετη Πλευρά τόσο Πειστικά, που οι πραγματικοί Εκπρόσωποί της να την Αξιολογήσουν με… Άριστα!
Το ίδιο θα πρέπει να κάνει και ο Εκπρόσωπος της άλλης πλευράς. Συγκεκριμένα:
Οι Εκπρόσωποι των Εταιρειών θα πρέπει να Περιγράψουν πολύ πειστικά τα 3 σημαντικότερα Προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι… Διαμεσολαβούντες και των τεσσάρων κατηγοριών (Μεσιτών, Πρακτόρων, Διευθυντών Καταστημάτων και Ασφαλιστικών Συμβούλων) σε σημείο που οι πραγματικοί Διαμεσολαβούντες να τους Αξιολογήσουν με… Άριστα.
Το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και οι Εκπρόσωποι των Διαμεσολαβούντων, Μεσίτες, Πράκτορες, Διευθυντές Καταστημάτων και Ασφαλιστικοί Σύμβουλοι. Να περιγράψουν τόσο πειστικά τα Προβλήματα που Αντιμετωπίζουν οι… Εταιρείες σε σημείο που οι πραγματικοί Εκπρόσωποι των Εταιρειών να τους βαθμολογήσουν με… Άριστα! Οι δύο προσωπικές καλύτερες Ερμηνείες των Εκπροσώπων και των δύο Πλευρών θα κερδίσουν από δύο Αεροπορικά Εισιτήρια εσωτερικού ο καθένας και διαμονή για δύο άτομα σε ξενοδοχείο 5 αστέρων στην Κρήτη για 3 βράδια.
Είναι πολύ πιθανόν να βραβευτεί ένας Εκπρόσωπος από την κάθε πλευρά ή και οι δύο από τη μία Πλευρά.
Η Βράβευση είναι Προσωπική και όχι της μιας ή της άλλης Πλευράς!
Οι προσκεκλημένοι θα ψηφίσουν τις δύο καλύτερες Προσωπικές Ερμηνείες ασχέτως Πλευράς.
Οι Δύο Κερδισμένοι θα Αξιολογηθούν από τους προσκεκλημένους και θα κερδίσουν από ένα ταξίδι 3 διανυκτερεύσεων σε ξενοδοχείο 5 αστέρων στην Κρήτη μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια για δύο άτομα! Τα ονόματα των συμμετεχόντων στην Άσκηση θα μοιραστούν τυχαία σε 50 παρευρισκόμενους καλεσμένους. Οι τυχαίοι προσκεκλημένοι θα ψηφίσουν βάζοντας έναν κύκλο γύρω από το όνομα του Εκπροσώπου που επέλεξαν ως τον καλύτερο Ερμηνευτή. Έχουν το δικαίωμα να βάλουν μόνο δύο κύκλους σε δύο ονόματα.
Αφού ψηφίσουν, θα τοποθετήσουν το ψηφοδέλτιό τους σε ένα δοχείο και επιτόπου θα γίνει το μέτρημα των ψήφων από όποιο Τραπέζι προθυμοποιηθεί να τα μετρήσει. Πρόκειται για μια μοναδική Άσκηση, η οποία στοχεύει στην Ουσιαστική Επικοινωνία μεταξύ των Ανθρώπων και των Ομάδων που συνεργάζονται, αλλά έχουν Συγκρουόμενα Συμφέροντα. Στις ΗΠΑ χρησιμοποιείται συχνά στις Διαπραγματεύσεις μεταξύ Εργοδοσίας και Συνδικαλιστών παρουσία όλων των Εργαζομένων και συχνά πυκνά χειροκροτείται και επιδοκιμάζεται ζωηρά, λύνοντας πολύ συχνά χρόνιες διαφορές μεταξύ των δύο πλευρών.
ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΘΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤ ΑΧΗΝ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. ΑΡΑ ΑΔΙΑΦΑΝΗ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΜΗ ΕΠΑΡΚΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ. ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕΤΑΓΟΡΕΣ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΩΝ,ΑΣΦΑΣΛΙΣΤΩΝ,ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΥΜΕΤΕΡΩΝ (ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΙΣ ΤΟ ΣΑΙΤ) ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΤΙΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ….ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ,ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ,ΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΑΙΡΟΝΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΕΤΑ Η ΣΑΚΚΙΑ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΠΑΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟ ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ…ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ,ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΧΩΣ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΕΣ ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΚΛΠ . ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΥ ,ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΟ . ΑΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΕ Φ.Μ. ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ
αλλα περιμενα και αλλα ειδα. μου θυμισε λιμρα και μερεφιλντ αλλα 20 τουλαχιστον χρονια πριν. το περιοδικο το εξελιξες και το αναβαθμισες . τωρα ειναι η ωρα και για αλλες αλλαγες. βραβευσεις μη αποδεκτες απ το συνολο της κοινοτητος των διαμεσολαβουντων ,ακομα και οι βραβευομενοι το ιδιοι θα ελεγαν εαν δεν εβραβευον9 ντο (το λεγανε και οι ιδιοι στα πηγαδακια) υπαρχει αναγκη για κατι αλλο ,αποδεκτο και αξιοπιστο ,αυτοι που βραβευονται πρεπει ναναι αξιοπιστοι και ναχουν κυρος φ.μ. προχωρησε σε αλλαγες ,οι εποχες αλλαξαν