Στο ύψος των €59,3 εκατ. ανήλθε η συνολική παραγωγή ασφαλίστρων των εταιρειών της Chartis Ελλάς (Chartis ΕΛΛΑΣ Α.Ε. και National Union Fire Insurance Co of Pittsburgh, PA.) κατά το πρώτο εξάμηνο του οικονομικού έτους 2011 (Δεκέμβριος 2010 – Μάιος 2011), καταγράφοντας οργανική αύξηση 18,2%, σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2010. Η Chartis Ελλάς κατέβαλε συνολικά €24,6 εκατ. για αποζημιώσεις προς ιδιώτες και επιχειρήσεις, δίνοντας, παράλληλα, ιδιαίτερη έμφαση στην εκπλήρωση αυστηρών ποσοτικών και ποιοτικών κριτηρίων εξυπηρέτησης.
O Δείκτης Ζημιών διαμορφώθηκε στο 51% των καθαρών δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Η θετική πορεία των επιμέρους τεχνικών δεικτών συνέβαλε στη συνολική κερδοφορία των εταιρειών της Chartis στην Ελλάδα, η οποία ανήλθε στα €5,5 εκατ.
Η σύνθεση του ασφαλιστικού χαρτοφυλακίου κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με το Α’ Εξάμηνο του 2010, με τις Εμπορικές και Βιομηχανικές Ασφαλίσεις (Business Solutions) να αποτελούν το 32% του χαρτοφυλακίου και τις Προσωπικές Ασφαλίσεις (Personal Solutions) το 68%.
Στον τομέα των Business Solutions καταγράφηκε 8,4% αύξηση παραγωγής σε σύγκριση με το αντίστοιχο διάστημα του 2010, με όλους τους επιμέρους κλάδους των εμπορικών και βιομηχανικών λύσεων να καταγράφουν θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης, εξαιρουμένων συγκεκριμένων προϊόντων που απευθύνονται σε κλάδους που έχουν επηρεασθεί αρνητικά από την τρέχουσα οικονομική συγκυρία (κατασκευές και μεταφερόμενα εμπορεύματα).
Σημαντική αύξηση εργασιών κατά 23,3% κατέγραψαν τα Personal Solutions, η οποία οφείλεται κυρίως στη διατήρηση της δυναμικής στους Κλάδους Προσωπικών Ατυχημάτων και Αυτοκινήτου. Αξιοσημείωτη είναι επίσης η πορεία του Private Client Group (PCG), το οποίο απευθύνεται σε ασφαλιζόμενους με υψηλής αξίας περιουσιακά στοιχεία. Η θετική αποδοχή του PCG αποτυπώνεται τόσο σε αριθμό νέων πελατών όσο και στη ζήτηση των εξειδικευμένων καλύψεων και υπηρεσιών που προσφέρονται, όπως η κάλυψη συλλογών και έργων τέχνης.
Ενισχύοντας πολύπλευρα τις προσπάθειες του πανελλαδικού δικτύου συνεργατών, διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία ο εξαμηνιαίος κύκλος των «Chartis Seminars & Workshops». Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκαν 31 σεμινάρια και εργαστήρια, τα οποία παρακολούθησαν περισσότεροι από 500 διαμεσολαβούντες και στελέχη ασφαλιστικών γραφείων, με το σύνολο των εκπαιδευτικών ανθρωποωρών να ξεπερνά τις 2.100.