Όλα είναι έτοιμα και άμεσα αναμένεται να γίνουν οι ανακοινώσεις για το Επαγγελματικό Ταμείο των Ασφαλιστών. Έχει ήδη συγκροτηθεί Διοικούσα Επιτροπή από έξι μέλη που είναι τρεις εργαζόμενοι, δύο εκπρόσωποι της ΕΑΕΕ και ένας συνταξιούχος ασφαλιστικός υπάλληλος. Αυτό έγινε μετά την έγκριση που έδωσε στα τέλη του 2012 το Υπουργείο Εργασίας, για το νέο καταστατικό και την αναλογιστική μελέτη του Επικουρικού Ταμείου και με νέα πλέον μορφή ως ΤΕΑ-ΕΑΠΑΕ Ν.Π.Ι.Δ. Πρόκειται για μια μετάβαση από τη μορφή του Επικουρικού σε αυτήν του Επαγγελματικού Ταμείου. Στο Επικουρικό υπενθυμίζουμε ότι συμμετείχαν υποχρεωτικά όλοι οι υπάλληλοι σε ασφαλιστικές εταιρείες, καθώς και σε εταιρείες διαμεσολαβούντων και προαιρετικά οι διαμεσολαβούντες και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι στον κλάδο.
Στη νέα εποχή, οι εργαζόμενοι (υπάλληλοι – διαμεσολαβούντες), παίρνουν τις τύχες του Ταμείου στα χέρια τους, χωρίς τις γνωστές μέχρι σήμερα επιλογές και πολιτικές αποφάσεις από την πλευρά του κράτους που έπληξαν τα αποθεματικά και οδήγησαν στην πλειοψηφία τους τα Επικουρικά Ταμεία σε αδιέξοδο και σε αλλεπάλληλες μειώσεις των παροχών.
Στο νέο Επαγγελματικό Ταμείο μεταφέρονται οι ενεργοί σήμερα εργαζόμενοι και ελεύθεροι επαγγελματίες, καθώς και οι ήδη συνταξιούχοι. Προβλέπεται επίσης, το νέο Ταμείο να στελεχωθεί, ως Ιδιωτικού Δικαίου, με νέο προσωπικό και οι μέχρι σήμερα εργαζόμενοι του Επικουρικού θα μετακινηθούν προς άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου.
Σίγουρα πρόκειται για μια πολύ σημαντική τομή για το μέλλον της επικουρικής σύνταξης και με σύνεση και ορθολογικές ενέργειες τα αποτελέσματα μπορούν να είναι πολύ ικανοποιητικά για όλους τους εμπλεκόμενους στον κλάδο μας.
Συγχαρητήρια
Αυτό το βήμα προς τα μπρος σίγουρα θα βρει και ανταπόκριση και πολλούς οπαδούς ,γιατί μέχρι σήμερα το καθεστώς του επικουρικού του κλάδου μας και ανύπαρκτο ήταν και μειωμένη συμμετοχή ειδικά απο τους ελευθερους διαμεσολαβούντες είχε.
Εύχομαι να αγκαλιαστεί και να παρέχει τα μέγιστα και σε υπηρεσίες για όσους τις χρειάζονται αλλά και πληροφόρηση ,προς όλες τις κατευθύνσεις .
Απο τον Σύλλογο Ανεξαρτ. Διαμεσολαβητών Νομού Σερρών http://www.sandis.gr
O Γ.Γραμματέας Τσολάκης Ηλίας