Στο σημερινό διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον η έννοια της διαχείρισης ρίσκου έχει εδραιώσει τη θέση της στην ατζέντα συνεδριάσεων των Διοικητικών Συμβουλίων.
Του Νίκου Κατσιμπέρη, CEO και Αντιπροέδρου της NAK Katsiberis (Ειδική Έκδοση Μεσίτες & Πράκτορες 2023 )
Οι δύσκολες εποχές που διανύουμε έφεραν στο προσκήνιο το ζήτημα αυτό, αν και τα ρίσκα είναι από τη φύση τους απρόβλεπτα και δεν εμφανίζονται μόνο σε περιόδους γεμάτες προκλήσεις.
Αυτό σημαίνει πως ο επιχειρηματικός κόσμος οφείλει, παράλληλα με τις στρατηγικές αποφάσεις, να εφαρμόζει προληπτικά τη διαχείριση ρίσκου: να εστιάζει στην εφαρμογή των τακτικών εκείνων που παρακολουθούν τις πιθανές απειλές, πριν αυτές τους επηρεάσουν.
Με την προληπτική διαχείριση ρίσκου σε κάθε τομέα δραστηριότητας, οι επιχειρήσεις που θέλουν και μπορούν να διευρύνουν τους ορίζοντες και τη λειτουργία τους, είναι σε θέση να προστατευθούν από ενδεχόμενες απειλές. Σήμερα η διαχείριση ρίσκου δεν είναι πλέον μόνο ζήτημα συμμόρφωσης με κανόνες και νομοθεσία. Έχει καταστεί ένα εργαλείο που προστατεύει τις επιχειρήσεις, αλλά και το βασικό συστατικό που διασφαλίζει τη μακροπρόθεσμη και βιώσιμη ανάπτυξη.
Ο σύγχρονος broker είναι ο καταλύτης στην επιτυχή διαχείριση της διαδικασίας αυτής: Μέσα από την εμπειρία και την υψηλή εξειδίκευση, την καλή συνεργασία και τη διαρκή υποστήριξη είναι αυτός που θα βοηθήσει τις επιχειρήσεις να προετοιμαστούν για οτιδήποτε μπορεί να φέρει το αύριο, να μπουν και να παραμείνουν σε τροχιά ανάπτυξης και εξέλιξης. Η «σταθερά» της ΝΑΚ Katsiberis μέσα στις σχεδόν εννέα δεκαετίες ιστορίας της είναι η διαρκής της εξέλιξη. Αυτή η διαδρομή και η επιδίωξη της καινοτομίας είναι που την κάνει να ξεπερνά τον στενό ορισμό του broker. Η κουλτούρα καινοτομίας αποδεικνύεται, άλλωστε, από την εδραίωση της εταιρείας στην αγορά, όσον αφορά τη χαρτογράφηση εξειδικευμένων κινδύνων και τη δημιουργία των αντίστοιχων προϊόντων σε κλάδους όπως αυτοί των πιστώσεων και των εγγυήσεων. Σήμερα η ΝΑΚ Katsiberis αποτελεί μια σύγχρονη εταιρεία διαχείρισης ρίσκου. Έναν πολύτιμο στρατηγικό συνεργάτη που παρέχει τις πλέον ολοκληρωμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα επιχειρηματικής ασφάλισης, με συνεργασίες που εκτείνονται στο εγχώριο αλλά και διεθνές περιβάλλον.
Στόχος μας είναι να προσφέρουμε τις καλύτερες δυνατές υπηρεσίες και τα πλέον εξειδικευμένα προϊόντα, καλύπτοντας πιθανά κενά της αγοράς και δημιουργώντας καθημερινά υπεραξία για τους πελάτες μας.
Πιστοί σε όσα μας έφεραν εδώ και ανοιχτοί απέναντι σε όλα όσα το μέλλον επιφυλάσσει, στη ΝΑΚ Katsiberis συνεχίζουμε το ίδιο δυναμικά, με στόχο να γινόμαστε διαρκώς η καλύτερη εκδοχή μας, να προστατεύουμε και να ενδυναμώνουμε τις επιχειρήσεις που μας εμπιστεύονται.
Αυτό, άλλωστε, είναι και το μότο μας: To protect is to empower.