Κάθε χρόνο στην Ελλάδα, 300 περίπου παιδιά με καρκίνο, αντιμετωπίζουν τα νοσοκομεία της χώρας των μνημονίων, με ηρωισμό, με αισιοδοξία και χαμόγελα, πιο πολύ από ότι, όλοι εμείς μαζί… Και ας λένε κάπου – κάπου: “«Μαμά Άρχισε Πάλι Να Με Πονάει»:”
Στην καθημερινότητα, ως «όριο φτώχεια» ορίζεται η αδυναμία απόκτησης ενός αξιοπρεπούς τρόπου ζωής. Τη φτώχεια την προκαλεί η ελάττωση του εισοδήματος και η ανεργία, συνεπεία των μνημονιακών – κακών – επιλογών, εδώ και 6 χρόνια!
Συνέπειες της φτώχειας: δυσκολότερη και μη έγκαιρη πρόσβαση σε δομές υγείας, ελλιπής περίθαλψη, ανεπαρκής φαρμακευτική θεραπεία, υποβάθμιση προληπτικής ιατρικής. Όλα αυτά οδηγούν σε δραματική αύξηση της νοσηρότητας ιδίως στα παιδιά.
Η φτώχεια είναι σήμερα η πρώτη αιτία θανάτου και αύξησης της νοσηρότητας του πληθυσμού, ενώ ένα στα έξι παιδιά ζει σε συνθήκης στέρησης στην Ελλάδα.
Επιστημονικές έρευνες διαπιστώνουν σημαντική συσχέτιση του μηνιαίου εισοδήματος με το επίπεδο υγείας: (με μηνιαίο εισόδημα 1.800 ευρώ έχεις άριστη υγεία, με 1.300 μέτριο και με 550 πολύ κακό).
3.900.000 Έλληνες (ανάμεσά τους και 500.000 παιδιά) ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας με ρυθμό ετήσιας αύξησης 26%. Πολλοί άρρωστοι δεν έχουν δυνατότητα πρόσβασης σε νοσοκομειακή περίθαλψη.
Καρκινοπαθείς και χρόνια άρρωστοι δυσκολεύονται να εξασφαλίσουν τα φάρμακά τους. Μεγαλώνει συνέχεια ο αριθμός των ανασφάλιστων. Η ανεργία ξεπερνά το 30% (65% σε νέους 18-30 χρονών), κατά συνέπεια μειώνονται συνεχώς τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων, ενώ η χρηματοδότηση του ΕΟΠΥΥ από τον προϋπολογισμό είναι κατά 25% χαμηλότερη. Τα τελευταία τρία χρόνια αφαιρέθηκαν πάνω από 3 δις από το δημόσιο σύστημα υγείας, ενώ παρατηρείται σαφής αύξηση βρεφικής θνησιμότητας και ελάττωση προσδόκιμου ζωής.
- Μάζα (όγκος) σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος.
- Αιμορραγία από το δέρμα ή τα ούλα ή τη μύτη κ.λπ.
- Πυρετός που παρατείνεται, δε σχετίζεται με λοίμωξη ή συνδυάζεται με άλλα ύποπτα συμπτώματα.
- Νευρολογικά συμπτώματα (σπασμοί, πρόβλημα στη βάδιση, πρωινοί έμετοι κ.λπ.).
- Μάτια με διόγκωση, στραβισμό, πρόπτωση, μελανιές κ.λπ.
- Πόνος στα οστά, στο κεφάλι ή σε άλλο σημείο του σώματος.
Πώς αντιμετωπίζεται η νόσος;
Στα παιδιά και στους εφήβους οι περισσότερες μορφές καρκίνου απαντούν στην ενδεδειγμένη θεραπεία. Συνδυασμός χημειοθεραπείας και χειρουργικής παρέμβασης με ή χωρίς ακτινοθεραπεία επιλέγεται με βάση καλά δομημένα θεραπευτικά πρωτόκολλα σε οργανωμένες ειδικές κλινικές υπό την εποπτεία εξειδικευμένης ιατρονοσηλευτικής ομάδας και σε συνεργασία με ψυχολογική υποστήριξη που απευθύνεται τόσο στον πάσχοντα όσο και στην οικογένειά του (γονείς, αδέλφια κ.λπ.).
Ποια είναι τα αποτελέσματα της θεραπείας;
Η πρόγνωση στα παιδιά και τους εφήβους που νόσησαν από καρκίνο είναι καλή.
Τρία από τα τέσσερα παιδιά ή εφήβους που νοσούν θεραπεύονται. Την 1η/1/2010, στις ΗΠΑ κατεγράφησαν 379.000 ιαθέντες από καρκίνο παιδικής και εφηβικής ηλικίας, έτσι ώστε 1/530 νέους ενήλικες ηλικίας 20-39 χρόνων να είναι νικητής στη μάχη του καρκίνου από τον οποίο νόσησε ως παιδί ή έφηβος.
Υ.Γ. Σίγουρα, μιλώντας με τον ασφαλιστή σας, θα βρείτε προγράμματα της ασφαλιστικής αγοράς, που καλύπτουν και το δικό σας παιδί!
Μην το αφήνετε ακάλυπτο στις όποιες συνέπειες…