Έχετε αναρωτηθεί πώς θα ήταν ο κόσμος αν δεν υπήρχε η ασφάλιση; Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ήταν λιγότερο ασφαλής. Πέρα από τις αποζημιώσεις που παρέχονται μετά από ατυχήματα ή φυσικές καταστροφές, οι ασφαλιστικές εταιρείες συμβάλλουν καθοριστικά στην πρόληψη, στη δημιουργία μοντέλων αντιμετώπισης φυσικων καταστροφών, σε πιο ανθεκτικές κατοικίες, στη βελίωση των μέσων μεταφοράς.
Παρέχουν αναγκαία κεφάλαια στις οικογένειες ανθρώπων που φεύγουν από τη ζωή, ξαναχτίζουν επιχειρήσεις και σπίτια, προστατεύουν επαγγελματίες από τις συνέπειες αστοχιών, καλύπτουν αναγκαίες θεραπείες και νοσηλείες.
Οι ασφαλιστικές επίσης συλλέγουν δεδομένα που συμβάλλουν στην ορθότερη διαχείριση του ρίσκου στην εργασία και την καθημερινότητα. Στο video που ακολουθεί το Insurance Institute δείχνει πώς η ασφάλιση και περίπου 2,6 εκατ. άνθρωποι που εργάζονται στον κλάδο βοηθούν στο να γίνει ο κοσμος μας καλύτερος.