Πρόσκληση σε καταναλωτές απευθύνει η Πανελλήνια Ένωση Καταναλωτών Ασφαλιστικών Προϊόντων (ΠΕΚΑΠ), που δημιουργήθηκε από τους Ενεργούς Ασφαλιστές.
Όπως αναφέρεται σχετικά «η ιδέα προέκυψε παρατηρώντας τον γενικότερο προβληματισμό που υπάρχει ευρύτερα στην κοινωνία μας σχετικά με την λειτουργία του θεσμού της ασφάλισης. Χωρίς καμία πρόθεση κανείς να υποκαταστήσει ή αντικαταστήσει κανέναν σε οποιοδήποτε άλλο θεσμικό όργανο ή φορέα αλλά αντίθετα προάγοντας και στηρίζοντας την συνεργασία (π.χ. μεταξύ καταναλωτών και Θεσμικών Οργάνων της Αγοράς Ασφάλισης).
Σκοπός της κίνησης αυτής είναι να αντιμετωπίζονται έγκαιρα και προς όφελος όλων καταναλωτικά ζητήματα που αφορούν σε ασφαλιστικά προϊόντα. Επίσης στοχεύει να συμβάλλει δυναμικά στην προστασία του θεσμού, (αγαθού), της Ιδιωτικής Ασφάλισης παρεμβαίνοντας όπου και όποτε χρειαστεί για την προστασία των καταναλωτών πράγμα που θα έχει σαν αποτέλεσμα την ενίσχυση της ασφαλιστικής συνείδησης.
Θα είναι ιδιαίτερη τιμή για μας να γίνουν μέλη της Ενώσεως καταναλωτές από όλους τους επαγγελματικούς».
Μέλη της προσωρινής Διοικούσας Επιτροπής είναι οι κ.κ. Βαβυλουσάκης Βασίλςη, Μουντάκης Βασίλης, Παπαδοπουλου Πόπη, Φραγκούλης Κωνσταντίνος, Κυριακόπουλος Γιάννης, Δημητρίου Κεράσσα και Αβραμίδης Γεώργιος.