Τέλος καλό προς το … παρόν για τους εργαζομένους στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Περιμένουν τις τελικές συμβάσεις για να δουν αν σε αυτές περιέχονται όσα δεσμεύθηκε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών Γ. Μέργος με τον οποίο είχαν συνάντηση το πρωί της Παρασκευής. Αντικείμενο ήταν οι νέες συμβάσεις εργασίας του Νέου ΤΤ. Πληροφορίες από εκπροσώπους των εργαζομένων έκαναν λόγο για πολλές «παγίδες» οι οποίες δημιούργησαν κλίμα ένταξης, ωστόσο, μετά τη συνάντηση των δύο πλευρών φέρεται ότι συμφωνήθηκαν επαναδιατυπώσεις των “μη αποδεκτών” σημείων με την πλευρά του υπουργείου να δηλώνει μέσω στελεχών του ότι υπήρξε συμφωνία σε όλα τα πεδία. Για καλό κλίμα κάνει λόγο και η Διοίκηση της «Νέο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο Ελλάδος Α.Τ.Ε.». Αναφέρει σε ανακοίνωσή της ότι «τα θέματα που ετέθησαν επιλύθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και ολοκληρώθηκε η κατάρτιση των Συμβάσεων Εργασίας για όλο το προσωπικό».
Η νέα τράπεζα αναφέρει επίσης ότι πλέον «επιτυγχάνεται η πλήρης λειτουργία της Νέας Τράπεζας, η οποία με τη βοήθεια όλων και με δουλειά της Διοίκησης και του προσωπικού της θα μπορέσει να επικεντρωθεί στο έργο της».
Επισημαίνεται ότι η διαπραγμάτευση για τις νέες συμβάσεις κλείδωσαν μία εβδομάδα μετά την υπαναχώρηση της κυβέρνησης στο θέμα των απολύσεων αλλά και την αποδοχή εκ μέρους των εργαζομένων των αυξημένων – κατά 30% – μειώσεων στις αποδοχές. Η συμφωνία προβλέπει τη διατήρηση των 3.200 θέσεων εργασίας και μένει ανοικτό το ενδεχόμενο για πρόγραμμα οικειοθελούς αποχώρησης υπαλλήλων διαμέσου προγράμματος εθελουσίας εξόδου.
Αρμόδια στελέχη εκτιμούν ότι για να «βγει» η μείωση κατά 30% στο μισθολογικό κόστος αυτό σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι πρέπει να υπογράψουν συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου και να υπάρξουν κλιμακωτές μειώσεις που εκτιμώνται από 10% στους χαμηλόμισθους και ενδεχομένως να αγγίζουν το 50% για τα ανώτερα στελέχη.
Εν τω μεταξύ, η άδεια του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου ΑΤΕ ανακλήθηκε και τη θέση του σε ειδική εκκαθάριση αποφάσισε η Τράπεζα της Ελλάδος. Παράλληλα με απόφαση του υπουργού Οικονομικών συστήθηκε το μεταβατικό πιστωτικό ίδρυμα με την επωνυμία «ΝΕΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Τ.Ε.», με μοναδικό μέτοχο το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, στο οποίο χορηγήθηκε άδεια λειτουργίας.