Κανένας δεν γνωρίζει μέχρι στιγμής πώς θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με το “Κούρεμα” της Αξίας των Ελληνικών Ομολόγων κατά 50%, που διατηρούν στα χαρτοφυλάκια τους οι Ασφαλιστικές Εταιρείες της χώρας. Είναι λίγο παράδοξο, να επενδύουν οι Ασφαλιστικές τα Αποθεματικά τους σε Κρατικά Ομόλογα που είχαν τη φήμη της Απόλυτης Ασφάλειας και να βρεθούν, πέρα από τα γνωστά προβλήματά τους και με ένα πρόσθετο και αυτού του πρωτάκουστου είδους!
Η εύκολη λύση που επινοήθηκε με το πρώτο Κούρεμα, να αποτιμηθούν στην τιμή κτήσεως, δεν μπορεί να επαναλαμβάνεται επ’αόριστον! Δεν μπορούμε να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας και τους Ασφαλισμένους. Το Ταμείο Εγγυοδοσίας των 10 δις που δημιουργήθηκε από τα πρώτα 100 δις που πήραμε, ποιόν να πρωτοεγγυηθεί; Τις Τράπεζες ή τα Ασφαλιστικά Ταμεία. Να προστεθούν και οι Ασφαλιστικές και να γίνουν και αυτές Κρατικές; Ως γνωστόν, όταν το Ταμείο Εγγυάται μια Εταιρεία παίρνει ως Εγγύηση της Εγγύησης τις Μετοχές της και μάλιστα τις κοινές και όχι της προνομιακές. Οι Κοινές,σημαίνει ότι θα έχει δικαίωμα ψήφου στις Γενικές Συνελεύσεις και θα μπορεί να επηρεάζει και τη Διοίκηση, ενώ οι προνομιακές, όνομα και…μη πράμα, εννοούνται οι Μετοχές που δεν έχουν παρόμοια δικαιώματα. Το “προνομιακές” αναφέρεται στην πιθανή εκκαθάριση ότι θα αποζημιωθούν πρώτοι!
Οι ξένες Εταιρείες, πέρα από αυτές που ξεφορτώθηκαν έγκαιρα τα Ελληνικά Ομόλογα, μάλλον δεν θα έχουν πρόβλημα να βάλουν το χέρι στην τσέπη και να καλύψουν με μετρητά τη μείωση toy 50% της Αξίας τους. Οι Ελληνικές, όμως τί θα κάνουν;