Ευτυχώς που η εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου επιβάλλει και την αναδιάταξη του ΕΣΥ, εξου και οι μεγάλες ανακατατάξεις που ανακοίνωσε προ ημερών ο Υπουργός Υγείας: κατάργηση 4.000 (!) κλινών νοσηλείας, συρρίκνωση των διοικητικών θέσεων, συνενώσεις κλινικών και μετακινήσεις γιατρών. Ευτυχώς για το γενικότερο καλό και ευτυχώς ιδιαιτέρως για τον κλάδο της ιδιωτικής ασφάλισης μιας και, μετά από μια δεκαετία συζητήσεων χωρίς αποτέλεσμα, φαίνεται ότι, με αυτή την εξέλιξη, κερδίζει επιτέλους πρόσβαση στα δημόσια νοσοκομεία: Περίπου 500 κλίνες του ΕΣΥ θα διατεθούν σε ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες.
Οι ασφαλιστικές θα πληρώσουν βεβαίως κάτι παραπάνω από το κράτος θα ζητήσουν όμως πακέτα νοσηλείας τουλάχιστον κατά 30% φθηνότερα από αυτά των μεγάλων ιδιωτικών νοσοκομείων. Οι συζητήσεις βρίσκονται σε εξέλιξη και το πιθανότερο είναι εκτός απροόπτου, να έχουν αίσιο τέλος – αυτό άλλωστε επιβάλλουν οι τωρινές οικονομικές συγκυρίες. Και οι δύο πλευρές πάντως ωφελούνται ουσιαστικά από αυτή την προοπτική.
Από τις περικοπές στο ΕΣΥ η Κυβέρνηση εκτιμά ότι θα γλιτώσει 75 εκατ. ευρώ το 2012 και συνολικά θα εξοικονομήσει 150 εκατ. ευρώ, έως το τέλος του μεσοπρόθεσμου δημοσιονομικού πλαισίου.