Η ΕΑΕΕ πραγματοποίησε έρευνα σχετικά με την παραγωγή ασφαλίστρων στην Ελλάδα γιατο 1ο εξάμηνο του 2011. Στην έρευνα ανταποκρίθηκαν 56 ασφαλιστικές επιχειρήσεις-μέλη οιοποίες συγκέντρωσαν το 95,2% της παραγωγής ασφαλίστρων (συμπεριλαμβανομένων τωνδικαιωμάτων συμβολαίων) το 2010. Από τις ανωτέρω επιχειρήσεις, οι 21 δραστηριοποιήθηκανστις ασφαλίσεις Ζωής (αντίστοιχο μερίδιο αγοράς 98,6%) και 55 στις ασφαλίσεις κατά Ζημιών(μερίδιο 92,6%).
Από τη σύγκριση των δηλώσεων παραγωγής ασφαλίστρων των ανωτέρω 56 επιχειρήσεων μετην αντίστοιχη του 1ου εξαμήνου 2010 των ιδίων επιχειρήσεων (συμπεριλαμβανομένων εκείνωντων επιχειρήσεων των οποίων στο μεσοδιάστημα ανακλήθηκε η άδεια λειτουργίας ή συγχωνεύθηκαν με άλλες επιχειρήσεις), προκύπτουν τα παρακάτω:
Παραγωγή σημαντικότερων κλάδων ασφάλισης κατά Ζημιών
Παραγωγή σημαντικότερων κλάδων ασφάλισης Ζωής
Ουτε ψυλλος στον κορφο μας….
Παλι καλα, οσο θα υπαρχουν μισο εκατομυριο ελληνες εξαπατημενοι απο ασφαλειες των Ασπις και C.V. πρεπει να κανουμε τον σταυρο μας αν ακομη πιανουμε τετοια νουμερα!
Οποιον υποψηφιο πελατη και να πλησιασα το πρωτο που με ρωταγε ηταν ποτε θα πληρωθουν οι εξαπατημενοι!
Προς το παρον ας κανονισουν κανενα σεμιναριο με τα νεα δεδομενα εκτος ευρωζωνης και με εθνικο νομισμα γιατι δεν βλεπω ακομη καμιια τετοια κινηση απο τους μεγαλους της αγορας.
ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΩΝΤΑΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝΤΕΣ (ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΚΑΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ) ΘΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ !!! ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΤΩΣΗ… ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΑΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ , ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ !!!
Να περιμένουν οι ασφαλιστικές εταιρείες επιστροφή ασφαλιστηρίων από την επαρχία άνω των 60%. Στην επαρχία δεν υπάρχει ούτε για δείγμα χρήμα.
Οι κάτοικοι της υπαίθρου περιμένουν να πηγαίνει η σύνταξη των γερόντων κάθε μήνα για να εξοφλήσουν λογαριασμούς ΔΕΗ – ΝΕΡΌ – ΠΕΤΡΈΛΑΙΟ – ΆΡΔΕΥΣΗ ΧΩΡΑΦΙΩΝ και τα ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΑ από οπου προμηθεύονται ψώνια για το σπίτι τους.
Η ύπαιθρος ζεί απο την σύνταξη των γερόντων , μπορεί να λέγεται σαν αστείο οτι ” ΠΡΩΊ- ΜΕΣΗΜΈΡΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΎ αναβουν τα καντήλια στα εικονίσματα των αγίων και προσεύχονται να είναι υγιείς οι γέροντες για να εισπράττουν την σύνταξη”
Πόθος μεγάλος κάποιων στελεχών των εταιρειών είναι να “ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ” το σίγουρο είναι οτι “ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ”