Το Insurance Daily έλαβε πάρα πολλά σχόλια που αναφέρονταν στο θάνατο του Ιωάννη Μπουρλακή τα οποία ωστόσο, έβαλαν κατά της Εταιρείας στην οποία εργαζόταν κάποτε. Φυσικά δεν τα δημοσιεύσαμε. Ορισμένοι αναγνώστες θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι το «ID» δεν μπορεί να εμπλέκεται σε αντιπαραθέσεις μεταξύ διαφόρων φορέων του Kλάδου γιατί αυτός δεν είναι ο σκοπός του. Σκοπός και στόχος του «ID» είναι να ενημερώνει την Ασφαλιστική Αγορά και να εξυπηρετεί όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές του Κλάδου στηρίζοντας τον ιερό Θεσμό της Ασφάλισης που εξυπηρετεί την Κοινωνία και φυσικά, τις εργασίες μας.
Είναι αλήθεια, ότι το ξεκίνημα του blog του «ID» άνοιξε για πρώτη φορά στην ιστορία του Κλάδου ένα παράθυρο επικοινωνίας των διαμεσολαβούντων οι οποίοι δεν είχαν κανέναν κλαδικό μέσο υποστήριξης των συμφερόντων τους.
Φυσικά αυτή η απότομη δυνατότητα έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς που είχαν προσωπικές διαφορές με τις Εταιρείες τους να εκφραστούν ακραία και συκοφαντικά σε σημείο που να δυσαρεστήσουν δικαιολογημένα μερικές Εταιρείες. Γι’ αυτό εξάλλου, όλα αυτά τα σχόλια που δεν εξυπηρετούσαν κανένα σκοπό δεν τα δημοσιεύουμε. Το blog του «ID» είναι διαθέσιμο σε οποιονδήποτε θέλει να δημοσιοποιήσει τις θέσεις του αρκεί να είναι τεκμηριωμένες και να μην είναι συκοφαντικές ούτε προσβλητικές για καμία πλευρά.