Ένα διαφορετικό καλοκαιρινό παζάρι, που στόχο έχει να θέσει τα θεμέλια για ένα μακροπρόθεσμο πρόγραμμα κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης στη δύσκολη περίοδο που περνάει η χώρα μας, διοργανώνει φέτος η Ελληνογερμανική Αγωγή. Πρώτο βήμα σ’ αυτόν το δρόμο θα είναι η «υιοθέτηση» για ένα χρόνο από το σχολείο μας οικογενειών που χρειάζονται στήριξη. Φέτος, η Ελληνογερμανική Αγωγή θα γίνει ανάδοχος οικογενειών, καθώς όλα τα έσοδα από το παζάρι θα διατεθούν στα Κοινωνικά Παντοπωλεία Αθήνας, Πειραιά και Θεσσαλονίκης που έχουν δημιουργηθεί από την εταιρεία Μαρινόπουλος Α.Ε. σε συνεργασία με τους Δήμους.
Το καλοκαιρινό παζάρι μας οργανώνεται εφέτος, την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2013 και ώρα 18.00 στις εγκαταστάσεις του σχολείου στην Παλλήνη. «Νοιάζομαι – Προσφέρω» είναι το σύνθημα με το οποίο μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί ξεκίνησαν μία προσπάθεια να μεταμορφώσουν την παραδοσιακή γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς σε μία ξεχωριστή γιορτή αλληλεγγύης και αγάπης.
Έτσι, μία σχολική γιορτή μπορεί να μας δώσει την ευκαιρία να σταθούμε δίπλα στο συνάνθρωπο που μας έχει ανάγκη, αλλά και τα παιδιά ενός σχολείου μπορούν να μας διδάξουν μέσα από τις πράξεις τους τις έννοιες της προσφοράς και της κοινωνικής ευθύνης.
Όσοι επισκεφτούν το καλοκαιρινό παζάρι της Ελληνογερμανικής Αγωγής θα έχουν την ευκαιρία να αγοράσουν έναντι ενός συμβολικού ποσού λογοτεχνικά βιβλία και λουλούδια, να προσφέρουν ρούχα, παιχνίδια, γραφική ύλη στα φιλανθρωπικά περίπτερα που θα έχουν στηθεί την ημέρα εκείνη στο χώρο του σχολείου, να αγοράσουν λαχνούς, να απολαύσουν τις καλλιτεχνικές και μουσικές δουλειές των μαθητών και το πιο σημαντικό να συμμετέχουν στην κοινή προσπάθεια της έμπρακτης προσφοράς προς το συνάνθρωπο.
Οι μαθητές της Ελληνογερμανικής Αγωγής σας προσκαλούν στο παζάρι τους, για να περάσετε όμορφα, αλλά και να νιώσετε όμορφα στηρίζοντας την προσπάθειά τους.