Το τακτ, δηλαδή η λεπτότητα και η διακριτικότητα στη συμπεριφορά είναι απλώς η ικανότητα να λέμε κάτι με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην προσβάλουμε τους άλλους. Εάν μπορούσαμε να ακούσουμε σε κασέτα τι λέμε στις καθημερινές μας συνομιλίες, θα μέναμε κατάπληκτοι από την έλλειψη τακτ και ευαισθησίας που χαρακτηρίζει τις σχέσεις μας με τους γύρω μας. Υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας στο απόφθεγμα: «Περισσότερες μύγες πιάνεις με το μέλι, παρά με το ξίδι»!
Του Bob Burg
O καθένας από μας έχει τη δυνατότητα να εκδηλώνει τρεις ξεχωριστές καταστάσεις της προσωπικότητας: τον Γονέα, τον Ενήλικο και το Παιδί. Αυτές είναι προσλαμβάνουσες καταστάσεις που υιοθετούμε όλοι, αναλόγως του πώς αισθανόμαστε τη δεδομένη στιγμή.
Το Παιδί εκλαμβάνεται από όλους μας ως θύμα. Αισθάνεται σαν μωρό που το υποτιμούν, το καταπιέζουν, το κατηγορούν, το τιμωρούν, το ελέγχουν. Ως εκ τούτου, το άτομο αυτό είναι θυμωμένο και ζητά εκδίκηση. Το Παιδί θέλει να ανταποδώσει τα ίσα στο άτομο που αναλαμβάνει το ρόλο του Γονέα.
Ο Γονέας, που βρίσκεται μέσα σε όλους μας, είναι συνήθως το θύμα της ανατροφής, των προκαταλήψεων και του περιβάλλοντός του. Οι άνθρωποι που υιοθετούν το ρόλο του Γονέα είναι καλοπροαίρετοι απλώς δεν αντιλαμβάνονται τον αρνητικό τρόπο με τον οποίο μεταδίδουν το μήνυμά τους. Δεν συνειδητοποιούν ότι υποτιμούν τους άλλους. Δεν καταλαβαίνουν ότι τους κάνουν να αισθάνονται άσχημα.
Ο Ενήλικος που δεν βρίσκεται εύκολα σε πολλούς Ανθρώπους, αναπτύσσεται και καλλιεργείται με τα χρόνια, περιλαμβάνει την Ιδανική Συμπεριφορά γιατί, αφενός είναι πάντα Θετικός, δεν διαμαρτύρεται ποτέ όπως το «Παιδί», ούτε είναι Επικριτικός, έστω Πατρικός «Γονέας» και το σημαντικότερο, ποτέ δεν «Προσωποποιεί» τις Απόψεις του ή τις Αντιρρήσεις του. Αναφέρεται πάντα στο Αντικείμενο που περιλαμβάνει το «λάθος» και προτείνει τρόπους να διορθωθεί, χωρίς να αποδίδει ευθύνες σε Κανέναν! Είναι ο τύπος του Προισταμένου και του Γονέα που κανένας δεν μπορεί να απορρίψει και που σημειωτέον επιβάλλεται με ένα απλό βλέμμα του.
Το ιδανικό είναι η κάθε συναλλαγή σας με άλλους ανθρώπους να γίνεται στο επίπεδο του Ενηλίκου προς Ενήλικο. Εύκολο; Όχι. Εφικτό; Απόλυτα: με αντίληψη, πρακτική εξάσκηση και δουλειά. Είναι πολύ σημαντικό να έχετε κατά νου τον ανθρώπινο παράγοντα. Δεν μπορείτε να περιμένετε ότι οι άλλοι θα ενεργήσουν ακριβώς όπως κι εσείς, απλώς επειδή έχετε επίγνωση των πράξεών σας και βρίσκεστε στην κατάλληλη νοητική κατάσταση. Μην απογοητεύεστε αν οι άλλοι δεν ανταποκρίνονται «σωστά». Σίγουρα, ωστόσο, τους έχετε εντυπωσιάσει και την επόμενη φορά θα δείξουν πολύ περισσότερο σεβασμό στις Απόψεις σας.
Υπενθυμίζουμε ένα από τα ρητά του σεμιναρίου «Βασικές Διαφορές Ηγεσίας&Μάνατζμεντ» της Morax: Ωριμότητα θα πει να σε προκαλεί ένας πιο αδύνατος από σένα και να μην αντιδράς. Αντιδρούμε και υπεραντιδρούμε γιατί μπερδεύουμε την «Ωριμότητα» με την «Αδυναμία». Νομίζουμε ότι αν δεν Αντιδράσουμε εξ ίσου έντονα, ο άλλος θα μας θεωρήσει «Αδύνατους»! Υπάρχει τρόπος όμως να αποδείξουμε σε αυτόν που μας προκαλεί, ότι η «Ωριμότητά» μας δεν είναι «Αδυναμία» !
Απαιτεί χρόνο και προσπάθεια, αλλά μπορείτε να τα καταφέρετε. Μην αποθαρρύνεστε. Ή, αποθαρρυνθείτε αν θέλετε συνεχίστε όμως την προσπάθεια έτσι κι αλλιώς. Τα αποτελέσματα αξίζουν τον κόπο.