Του Γιάννη Μπουρλακή. Με προβληματίζει η προσπάθεια των Ασφαλιστικών Εταιρειών να συμβληθούν με κρατικά νοσοκομεία αγοράζοντας 1η θέση για τους πελάτες της. Αναρωτιέμαι η θέση παίζει μόνο ρόλο ή όλο το πακέτο νοσηλείας, χειρούργος, διαδικαστικά κλπ. Βεβαίως δεν γνωρίζουμε τη συμφωνία, αλλά φοβάμαι, ότι οι ασφαλιστικές εταιρείες, για μια φορά ακόμη κάνουν στρατηγικό λάθος. Όπως ακριβώς η συνεργασία τους με τις τράπεζες. Ενώ ευελπιστούσαν ότι θα αποκομίσουν οφέλη, νομίζω ότι βγήκαν ζημιωμένες. Επέτρεψαν στο εν δυνάμει ‘εχθρό’ να εισέλθει στο αντικείμενο εργασιών τους, με πολλές παρενέργειες!
Τώρα αντί να επιμείνουν, ώστε να μειωθούν τα τιμολόγια των ιδιωτικών κλινικών, προσπαθούν να συμβληθούν με τα νοσοκομειακά κρατικά ιδρύματα. Φοβάμαι όμως ότι θα αποπροσανατολίσουν τους καταναλωτές και θα τους στρέψουν στην κρατική περίθαλψη, μ’ αποτέλεσμα να χαθούν πελάτες όχι μόνο στην νοσοκομειακή κάλυψη που βεβαίως διατυμπανίζουν ότι δεν τους ενδιαφέρει, αλλά και στα συνταξιοδοτικά και τα προσωπικά ατυχήματα και τα παιδικά προγράμματα γιατί όχι αργότερα στα αμοιβαία… Εύχομαι να μη γίνω μάντης κακών, αλλά οι ασφαλιστικές εταιρείες ας το προσέξουν εκτός από τη λογιστική καταγραφή πρέπει να τις διακρίνει και πολιτική σκέψη…. διότι αν χαθεί η μπάλα θα είναι τραγικό, για όλους.
Μακριαααααα! Αρκετα πληρωνουμε εμεις οι διαμεσολαβουντες σε “νταβατζιλικια”, φτανει πια!
Α/ Μπορειται να φαντατειτε διαπραγμετευση με εγκαθετους διοικητες και διευθυντες κρατικων νοσοκομειων; σε ενα χρονο θα ειναι καταχρεωμενο ολο το ιδιωτικο ασφαλιστικο συστημα!
Β/ Μπορειτε να φανταστειτε εξυπηρετηση πελατων/ ασφαλισμενων σε ιδιωτικη ασφαλιση απο κρατικοδιαιτους γιατρους του ΕΣΥ; Μεσα σε ελαχιστους μηνες θα χασουμε σε πελατεια ο.τι χτιζαμε επι δεκαετιες!
Θελετε να προχωρησετε; ο δρομος ειναι ανοικτος……. εμεις παντως ηδη “ψαχνομαστε” για υγειεις ασφαλιστικες αγορες και υπηρεσιες (βλεπε: ναυτασφαλισεις, real estate κλπ).
Αλλωστε chartis και interamerican δεν μας χρειαζονται πλεον……… Και ειναι μονο η αρχη!
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Γιατί κάποιος που έχει νοσοκ/κό πρόγραμμα να πάει σε δημόσιο; Εκτός αν βγουν ειδικά σ/λαια. Και το δημόσιο νοσ/μείο δηλαδή θα κρατάει “ειδικές θέσεις” για τους ασφαλισμένους των εταιριών και όταν θα πηγαίνει ασφαλισμένος του δημοσίου θα του λέει είμαστε γεμάτοι; Πιστεύω ότι θα επικρατήσει μία ζούγκλα και διασυρμός του ασφαλιστικού κλάδου ο οποίος θα φανεί ότι στερεί κλίνες από τους ασφαλισμένους των Κοινωνικών Ασφαλιστικών Φορέων.
Σωστὀς ο kyriakidis akis.
Μἠπως τελικἀ ειναι μὐθος τα μεγἀλα ονὀματα;
Τολμἠστε ,διὀτι και εγὠ τὀλμησα και βγήκα σε μικρότερες αλλα εξ΄ ισου ευἐλικτες και ταχὐτερες εταιρεἰες.
Αντε και καλἀ μυαλἀ